Telefon do rejestracji: + 48 12 333 91 86 lub +48 12 658 13 84
E-mail: sor@usdk.pl
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
Telefon do rejestracji: + 48 12 333 91 86 lub +48 12 658 13 84
E-mail: sor@usdk.pl
Oddział SOR znajduje się w budynku C Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Wjazd od ulicy M. Jakubowskiego.
Szpitalny Oddział Ratunkowy rocznie udziela pomocy około 33 tys. pacjentów. W trybie ostro dyżurowym dostępni są lekarze specjaliści, pełna diagnostyka w tym obrazowa oraz blok operacyjny. Personel oddziału regularnie uczestniczy w szkoleniach z organizacji działań ratunkowych w przypadku zdarzeń masowych. Lądowisko dla helikopterów połączone bezpośrednio z oddziałem umożliwia szybkie przyjęcie poszkodowanych, którzy transportowanie są przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
W oddziale wdrożono system TRIAGE służący do wstępnej oceny stanu zdrowia pacjenta. Dziecko, które trafia do SOR w pierwszej kolejności kierowane jest do pielęgniarki lub ratownika, którzy informują o prognozowanym czasie oczekiwania na udzielanie świadczeń. Zgodnie z założeniami systemu TRIAGE szybkość udzielonej pomocy zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta, a nie od kolejności zgłoszenia.
W strukturach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego powstaje Centrów Urazowe dla Dzieci. Celem projektu jest zorganizowanie szybszego i skuteczniejszego systemu ratowania dzieci z ciężkimi urazami wielonarządowymi.
Przed wizytą w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR)
SKIEROWANIA
Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego pacjent może zgłosić się bez skierowania.
CZYM JEST SOR?
Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) to jednostka systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM), która niezwłocznie udziela świadczeń opieki zdrowotnej, polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia niezbędnego dla stabilizacji funkcji życiowych osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
KIEDY NALEŻY UDAĆ SIĘ DO SOR?
Świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) udzielone są w trybie nagłym pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Obejmują również świadczenia, które ze względu na stan zdrowia pacjenta wymagają niezwłocznego podjęcia czynności związanych z diagnostyką i leczeniem.
WAŻNE
Świadczenia w SOR nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.
Ze świadczeń SOR nie należy korzystać w celu uzyskania:
PAMIĘTAJ
W przypadku lżejszych dolegliwości, które wystąpią poza godzinami pracy Państwa lekarza lub jeśli po zamknięciu przychodni Państwa dziecko poczuje się źle, mogą Państwo uzyskać również konsultację lekarską w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki medycznej. Pomoc świadczona jest codziennie (po godzinach pracy przychodni) od godz.18.00 do godz. 8.00 rano następnego dnia. Również przez 24 h na dobę w soboty i niedziele, a także w dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy.
Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne (dla osób ubezpieczonych) i udzielane bez skierowania.
Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad:
Wykaz placówek pełniących dyżur w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dostępny jest na stronie Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: www.nfz-krakow.pl
Można także korzystać z całodobowej infolinii MOW NFZ pod nr tel. 12 29 88 449
Szanowni Państwo,
Realizując postanowienia § 6 ust. 12 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 roku w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz.U. 2019 poz. 1213): „Zasady kierowania osób, którym przydzielono kategorie pilności oznaczone kolorem zielonym lub niebieskim, do miejsc udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej są określone w regulaminie organizacyjnym podmiotu wykonującego działalność leczniczą, o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, i podane do publicznej wiadomości przez zamieszczenie na stronie internetowej tego podmiotu i wywieszenie na tablicy ogłoszeń w obszarze segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć” uprzejmie informujemy:
Dyrekcja Szpitala.
Obowiązuje od 30.09.2019 r.