Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

   +48 12 658 20 11
Unia Europejska
Unia Europejska

Dom Fundacji Ronalda McDonalda

Dom Fundacji Ronalda McDonalda

W bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala (przy ul. Jakubowskiego 9) znajduje się pierwszy polski Dom Ronalda McDonalda, otwarty w październiku 2015 roku. To bezpłatny hotel dla rodziców hospitalizowanych dzieci, zbudowany, prowadzony i w całości finansowany przez Fundację Ronalda McDonalda bez udziału środków publicznych.

Domy na całym świecie budowane są z myślą o rodzinach dzieci długo hospitalizowanych. Codzienna obecność mamy i taty pomaga najmłodszym przetrwać trudny czas i dzielnie walczyć z chorobą. Bliskość rodziny wpływa korzystnie na cały proces leczenia, a domowe warunki dają niezbędne w czasie choroby poczucie bezpieczeństwa i siły.

Dom to 20 pokoi 2, 3 lub 4-osobowych. Każdy pokój zapewnia rodzinom osobistą przestrzeń – również własną łazienkę. Dodatkowo 2 pokoje, znajdujące się na parterze, zostały przystosowane dla gości niepełnosprawnych. Dom otoczony jest ogrodem, który pełni funkcję terapeutyczną. Do dyspozycji rodzin jest duża wspólna kuchnia i jadalnia, a także pralnia i biblioteka.

Z pobytu w Domu Ronalda McDonalda mogą korzystać rodzice pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, przy czym priorytet zakwaterowania nadaje się rodzicom dzieci z oddziałów onkologicznych. Fundacja ściśle współpracuje ze szpitalem w procesie kierowania rodzin do Domu. Dom nie przyjmuje rezerwacji, a złożenie wniosku o pobyt w Domu możliwe jest wyłącznie po przyjęciu na oddziały szpitala. Szczegółowych informacji dotyczących wnioskowania o miejsce w Domu udzielają pielęgniarki oddziałowe.

Fundacja Ronalda McDonalda (Ronald McDonald House Charities, RMHC) powstała w 1969 roku w USA, a dziś pomaga rodzinom w 65 krajach. Misja fundacji „Aby rodzina mogła być razem” oznacza wsparcie dla dziecka i jego najbliższych w czasie, gdy w walce o zdrowie i życie malucha rodzina przebywa w szpitalu z dala od swojego domu. W Polsce Fundacja działa od 2002 roku, a obecnie na końcowym etapie jest budowa drugiego Domu Ronalda McDonalda – w Warszawie.

Dom Ronalda McDonalda
ul. Macieja Jakubowskiego 9
30-688 Kraków
Tel.: 12 201 34 84

Fundacja Ronalda McDonalda
KRS 0000 105 450

Wejdź na naszą stronę internetową www.frm.org.pl, aby dowiedzieć się więcej o naszej działalności oraz jak można nam pomóc.