Klinika Kardiologii Dziecięcej USD jest referencyjnym Oddziałem w tej specjalności dla dzieci z wadami wrodzonymi, chorobami serca oraz zaburzeniami rytmu i przewodzenia z makroregionu Polski południowej tj. poza woj. małopolskim obejmującym chorych z woj. podkarpackiego i często świętokrzyskiego oraz opolskiego. Około 15-20 % leczonych kardiologicznie pacjentów w USD w Krakowie stanowią dzieci z problemami układu krążenia z całej Polski, z pozostałych województw.
W Klinice Kardiologii Dziecięcej w 2018 roku na 31 łóżkach hospitalizowanych było blisko 1000 dzieci z wadami i chorobami z czego ok. 200 noworodków przyjętych do diagnostyki i leczenia najbardziej złożonych wad wrodzonych serca przyjętych w pierwszych dobach życia, zaś w Poradni Kardiologicznej przyjętych zostało ponad 14 000 pacjentów.
Ścisła współpraca z Oddziałem Klinicznym Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, z Pracownią Echokardiografii Płodu w Centrum Medycznym Ujastek, z wieloma Oddziałami Neonatologii, pozwala bardzo wcześnie diagnozować dzieci z wadami serca oraz bezpiecznie prowadzić opiekę nad nimi i planować ich leczenie.
W Pracowni Hemodynamicznej wykonywanych zostało w 2018 r. 450 zabiegów u dzieci z najbardziej złożonymi wadami wrodzonymi serca, w tym ponad 70% to zabiegi interwencyjne (obecnie najczęściej u pacjentów z różnymi formami wad z czynnościowo pojedynczą komorą, jak np. zespół niedorozwoju lewego serca) oraz zabiegi elektrofizjologiczne, ablacji, implantacji rozruszników itp., zabiegi diagnostyczne wyjaśniające hemodynamikę i wizualizujące anatomię układu krążenia. W trakcie badania wykonywana jest pełna diagnostyka hemodynamiczna, angiokardiografia obrazująca zmiany w sercu i naczyniach oraz wykonywane są zabiegi interwencyjne w pełnym zakresie.
W trakcie cewnikowania serca zamykane są ubytki międzykomorowe przy pomocy zestawów Amplatzer-Muscular VSD Occluder lub Nit-Occlud® Lê VSD, ubytki przegrody międzyprzedsionkowej oraz przetrwałe przewody tętnicze. Zwężone lub hipoplastyczne tętnice płucne poszerzane są przy pomocy stentów, resztkowe i natywne zwężenia w aorcie poszerzane są przy użyciu stentów lub stentgraftów. Dysfunkcje zastawki płucnej są usuwane metodą przeznaczyniowej implantacji zastawki Melody. Nieprawidłowe połączenia aortalno płucne, anastomozy żylno-żylne, przetoki tętniczo żylne w płucach, występujące najczęściej u pacjentów z czynnościowo pojedynczą komorą po paliatywnym leczeniu operacyjnym metoda Fontana zamykane są przy pomocy coili naczyniowych lub zestawów Amplatzer Vascular Plug. W przypadku wysokiego ciśnienia w układzie Fontana pacjenci są kwalifikowani do poszerzenia fenestracji przy pomocy stentu oraz leczenia farmakologicznego.
Pacjenci wymagający dalszego leczenia operacyjnego kwalifikowani są do operacyjnego leczenia zmian resztkowych lub do zabiegów hybrydowych w współpracy z Zespołem Kliniki Kardiochirurgii.
Olbrzymie doświadczenie zespołu w zakresie diagnostyki i leczenia dzieci z chorobami układu krążenia pozawala nam zaprosić zainteresowane osoby na kursy organizowane od 2019 roku; kurs echokardiografii w zakresie podstaw badania (prowadzący dr Z. Kordon i prof. A. Rudziński), podstawy interpretacji zapisów ekg u dzieci oraz podstawy diagnostyki zabrudzeń rytmu serca (prowadzący dr M. Pitak), a od września w współpracy z kardiologami Szpitala JPII na warsztaty omawiające diagnostykę, leczenie i powikłania u pacjentów z strukturalnymi wadami serca – od okresu życia płodowego do wieku dorosłego.