Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

   +48 12 658 20 11
Unia Europejska
Unia Europejska

Kontakt

p.o. Kierownika: prof. Andrzej Rudziński

Oddziałowa: mgr Paulina Łypik

Sekretariat: +48 12 333 90 50, wew. 4344 lub 4050
E-mail:
kardiologia@usdk.pl

Sekretariat oddziału: +48 12 333 93 37
Sekretarka medyczna oddziału: +48 12 333 93 44
Stanowisko pielęgniarskie: +48 12 333 93 38, +48 12 333 93 39 lub +48 12 333 93 40

Lokalizacja

Oddział znajduje się w Budynku A (tzw. Okraglaku), na I piętrze.

Sekretariat znajduje się w Budynku B, na II piętrze.

Profil działalności

Klinika Kardiologii Dziecięcej USD jest referencyjnym Oddziałem w tej specjalności dla dzieci z wadami wrodzonymi, chorobami serca oraz zaburzeniami rytmu i przewodzenia z makroregionu Polski południowej tj. poza woj. małopolskim obejmującym chorych z woj. podkarpackiego i często świętokrzyskiego oraz opolskiego. Około 15-20 % leczonych kardiologicznie pacjentów w USD w Krakowie stanowią dzieci z problemami układu krążenia z całej Polski, z pozostałych województw.

W Klinice Kardiologii Dziecięcej w 2018 roku na 31 łóżkach hospitalizowanych było blisko 1000 dzieci z wadami i chorobami z czego ok. 200 noworodków przyjętych do diagnostyki i leczenia najbardziej złożonych wad wrodzonych serca przyjętych w pierwszych dobach życia, zaś w Poradni Kardiologicznej przyjętych zostało ponad 14 000 pacjentów.

Ścisła współpraca z Oddziałem Klinicznym Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, z Pracownią Echokardiografii Płodu w Centrum Medycznym Ujastek, z wieloma Oddziałami Neonatologii, pozwala bardzo wcześnie diagnozować dzieci z wadami serca oraz bezpiecznie prowadzić opiekę nad nimi i planować ich leczenie.

W Pracowni Hemodynamicznej  wykonywanych zostało w 2018 r. 450  zabiegów u dzieci z najbardziej złożonymi wadami wrodzonymi serca,  w tym ponad 70% to zabiegi interwencyjne (obecnie najczęściej u pacjentów z różnymi formami wad z czynnościowo pojedynczą komorą, jak np. zespół niedorozwoju lewego serca) oraz zabiegi elektrofizjologiczne, ablacji, implantacji rozruszników itp., zabiegi diagnostyczne wyjaśniające hemodynamikę i wizualizujące anatomię układu krążenia. W trakcie badania wykonywana jest pełna diagnostyka hemodynamiczna, angiokardiografia obrazująca zmiany w sercu i naczyniach oraz wykonywane są zabiegi interwencyjne w pełnym zakresie.

W trakcie cewnikowania serca zamykane są ubytki międzykomorowe przy pomocy zestawów Amplatzer-Muscular VSD Occluder lub Nit-Occlud® Lê VSD, ubytki przegrody międzyprzedsionkowej oraz przetrwałe przewody tętnicze. Zwężone lub hipoplastyczne tętnice płucne poszerzane są przy pomocy stentów, resztkowe i natywne zwężenia w aorcie poszerzane są przy użyciu stentów lub stentgraftów. Dysfunkcje zastawki płucnej są usuwane metodą przeznaczyniowej implantacji zastawki Melody. Nieprawidłowe połączenia aortalno płucne, anastomozy żylno-żylne, przetoki tętniczo żylne w płucach, występujące najczęściej u pacjentów z czynnościowo pojedynczą komorą po paliatywnym leczeniu operacyjnym metoda Fontana zamykane są przy pomocy coili naczyniowych lub zestawów Amplatzer Vascular Plug. W przypadku wysokiego ciśnienia w układzie Fontana pacjenci są kwalifikowani do poszerzenia fenestracji przy pomocy stentu oraz leczenia farmakologicznego.

Pacjenci wymagający dalszego leczenia operacyjnego kwalifikowani są do operacyjnego leczenia zmian resztkowych lub do zabiegów hybrydowych w współpracy z Zespołem Kliniki Kardiochirurgii.

Olbrzymie doświadczenie zespołu w zakresie diagnostyki i leczenia dzieci z chorobami układu krążenia pozawala nam zaprosić zainteresowane osoby na kursy organizowane od 2019 roku; kurs echokardiografii w zakresie podstaw badania (prowadzący dr Z. Kordon i prof. A. Rudziński), podstawy interpretacji zapisów ekg u dzieci oraz podstawy diagnostyki zabrudzeń rytmu serca (prowadzący dr M. Pitak), a od września w współpracy z kardiologami Szpitala JPII na warsztaty omawiające diagnostykę, leczenie i powikłania u pacjentów z strukturalnymi wadami serca – od okresu życia płodowego do wieku dorosłego.

Informacje dla rodziców, pacjentów

W dniu przyjęcia na oddział prosimy zgłosić się przed godz. 9 do Poradni Kardiologicznej (budynek CALD, I piętro). Jeśli dziecko przyjmowane jest na planowany zabieg, należy zabrać ze sobą potwierdzenie grupy krwi.  Podczas pobytu w oddziale pacjentowi może towarzyszyć całodobowo jedna osoba dorosła. Wyjątkiem jest sala noworodkowa, w której odwiedziny są możliwe w godzinach od 13 do 16.

Pacjenci kardiologiczni wymagają zazwyczaj szczegółowej diagnostyki inwazyjnej, usunięcia zmian resztkowych pooperacyjnych, leczenia infekcji ogólnoustrojowych, przewlekłej terapii niewydolności serca. Wiąże się to często z długim (kilkutygodniowym) pobytem w Klinice Kardiologii Dziecięcej oraz ścisłej współpracy z Zespołem Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej. Stałe konsultacje kardiologiczno-kardiochirurgicznych dotyczących kwalifikacji pacjentów do leczenia operacyjnego, omawiania planu leczenia pacjentów ze złożonymi wadami serca odbywają się regularnie raz w tygodniu.

Dzięki ściślej współpracy Kliniki Kardiologii Dziecięcej USD z zespołem prof. Piotra Podolca i prof. Lidii Pająk, pacjenci po operacjach wrodzonych wad serca w wieku dziecięcym do dalszej obserwacji, diagnostyki i leczenia, płynnie obejmowani są opieką w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Dorośli z wrodzoną wadą serca po leczeniu naprawczym, gdzie operacja usuwa wadę oraz po leczeniu paliatywnym, gdzie nie można odtworzyć prawidłowych warunków anatomicznych i prawidłowej hemodynamiki krążenia, stanowią coraz liczniejszą grupę pacjentów kardiologicznych. Większość tych pacjentów wymaga stałej opieki kardiologicznej przez całe życie.

Współpracujemy ściśle z Rodzicami Naszych Pacjentów – na rzecz Kliniki organizowane są koncerny, a także współpracujemy z licznymi Organizacjami Pożytku Publicznego, Fundacjami w zdobywaniu sprzętu dla Kliniki a także ułatwianiu Rodzicom i Dzieciom dostępu do najnowszej medycyny.

Sukcesy

  • Prowadzone są badania kliniczne umożliwiające leczenia Pacjentów zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną.
  • Dla poprawy opieki nad naszymi Pacjentami pozyskujemy wysokospecjalistyczny sprzęt do diagnostyki, leczenia i monitorowania dzieci z chorobami układu krążenia: kardiomonitory, pompy infuzyjne, echokardiografy, aparaty USG, skaner naczyń, pulsoksymetry, lampy do fototerapii.
  • Asystenci Kliniki Kardiologii Dziecięcej bardzo często są zapraszani do wygłoszenia wykładów na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach;
  • Klinika Kardiologii Dziecięcej szkoli lekarzy w ramach specjalizacji z pediatrii, kardiologii i kardiologii dziecięcej - kilkadziesiąt osób rocznie
  • Personel włacza się w organizację konferencji naukowych jak np. XVII Konferencja Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w czerwcu 2018

Zdrowie naszych małych Pacjentów jest dla nas najważniejsze, dlatego prosimy Państwa o wsparcie naszej działalności. Wspólnymi siłami mamy możliwość stworzenia w naszym Szpitalu jeszcze lepszych warunków leczenia, wykorzystajmy tę szansę!

WSPOMÓC NAS MOŻNA ZA POŚREDNICTWEM FUNDACJI UNIWERSYTECKIEGO SZPITALA DZIECIĘCEGO W KRAKOWIE „O ZDROWIE DZIECKA”:

  • Przekazując darowizny finansowe na konto bankowe:
    Odbiorca: Fundacja „O Zdrowie Dziecka”, ul. Wielicka 265, 30-663 Kraków.
    Nr rachunku bankowego: 73 1240 4533 1111 0010 8841 6042.
  • Przekazując 1,5% podatku Fundacji „O Zdrowie Dziecka”:
    W formularzu PIT należy wpisać:
    W polu „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku…”: KRS: 0000 123 750.
    W polu cel szczegółowy: KARDIOLOGIA

Aby ułatwić Państwu rozliczenie podatkowe z przekazaniem 1,5% na rzecz Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie ”O Zdrowie Dziecka” udostępniliśmy na stronie www.ozdrowiedziecka.org specjalny program do rozliczeń dostępny w wersji on-line, a dla osób, które wolą swoje PITy uzupełniać bez użycia programów proponujemy pakiet gotowych formularzy do edycji.

W imieniu własnym oraz naszych pacjentów serdecznie dziękujemy Państwu za każde wsparcie.