Stanowisko Szpitala Dziecięcego w Krakowie w sprawie terapii protonowej
31 grudnia 2018 przez
Stanowisko w sprawie dalszego udziału Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie w terapii protonowej realizowanej w Centrum Cyklotronowym Bronowice.
Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że realizacja radioterapii protonowej w Centrum Cyklotronowym Bronowice Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk u jednego dziecka, które musi być poddane zabiegowi w znieczuleniu ogólnym, powoduje wyłączenie z pracy kilkuosobowego zespołu terapeutycznego (w tym anestezjologa oraz pielęgniarki anestezjologicznej) z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przez 30-35 dni roboczych. Niestety, skutkuje to koniecznością odwoływania procedur wymagających współpracy anestezjologa u ponad 100 dzieci miesięcznie (zabiegi operacyjne, diagnostyczne, badania obrazowe itp.). W konsekwencji mali pacjenci, często również onkologiczni, nie uzyskują pomocy lub pomoc ta jest przesunięta w czasie.
Udział Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie w terapii protonowej realizowanej
w Bronowicach nie może w dalszym ciągu ograniczać podstawowej działalności placówki
i wydłużać kolejki do innych świadczeń ratujących zdrowie i życie dzieci.
W trosce o pacjentów onkologicznych z całej Polski, Dyrekcja USDK we wrześniu b.r. zawnioskowała do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie kroków zmierzających do zmiany zasad realizacji terapii protonowej. Ponadto Dyrekcja USDK przedstawiła Centrum Onkologii w Krakowie propozycje modyfikacji zasad współpracy. Należy zaznaczyć, że Szpital nie posiada kontraktu z NFZ na wykonywanie świadczeń z zakresu terapii protonowej, a jego dotychczasowy udział w tych świadczeniach opierał się na kończącej się umowie z Centrum Onkologii w Krakowie.
W ocenie Dyrekcji USDK nie ma przeszkód, aby procedury radioterapii protonowej były realizowane
w Bronowicach poprzez zlokalizowanie tam odpowiedniej placówki medycznej, posiadającej własne zaplecze medyczne oraz dysponującej własnym personelem medycznym. Taki model funkcjonuje we wszystkich, znanych centrach protonoterapii na świecie. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie zadeklarował gotowość do udzielania świadczeń towarzyszących terapii protonowej. Zgodnie z posiadanym zapleczem, Szpital mógłby na własnym terenie realizować kwalifikację pacjentów do terapii, wykonywać niezbędne badania diagnostyczne umożliwiające prowadzenie terapii, transportować pacjenta do Centrum Cyklotronowego Bronowice JFJ PAN oraz hospitalizować pacjentów zakwalifikowanych do terapii protonowej. W trosce o zdrowie najmłodszych zadeklarowaliśmy również merytoryczną pomoc w postaci konsultowania przez naszych specjalistów przygotowywanych w CCB IFJ PAN planów leczenia.
Dyrekcja USDK jest otwarta na rozmowy dotyczące dopracowania warunków współpracy z Centrum Onkologii i Centrum Cyklotronowym Bronowice IFJ PAN. Nadrzędnym celem jest znalezienia rozwiązania zapewniającego dostęp do terapii protonowej oraz pełne bezpieczeństwo naświetlanych pacjentów. Jednocześnie zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby terapia dzieci już zakwalifikowanych do leczenia odbyła się zgodnie z planem.
Dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie