Nowe technologie w kardiochirurgi dziecięcej
31 grudnia 2018 przez
Prof. Tomasz Mroczek, zastępca kierownika Oddziału Kardiochirurgii USDK zorganizował międzynarodową konferencję szkoleniową dla kardiochirurgów dziecięcych. Na zaproszenie krakowskiego specjalisty do Bukowiny Tatrzańskiej przyjechały znane osobistości ze świata medycyny z 11 krajów (m.in. Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, a nawet Nowosybirska w Rosji). Spotkanie nazwane European Congenital Heart Disease Strategic Steering Panel Workshop (SSPW) odbyło się w dniach 30 listopada – 2 grudnia br.
Kardiochirurgia dziecięca to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Każdego roku pojawiają się nowe możliwości terapeutyczne. Warsztaty w Bukowinie Tatrzańskiej poświęcono tematowi leczenia operacyjnego skomplikowanych wad łuku aorty oraz zastawki mitralnej i aortalnej u dzieci. Jedną z nich jest np. przerwanie łuku aorty, które występuje u około 1,5 proc. noworodków z wrodzonymi wadami serca.
– Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z nowymi technologiami, które mogą znacząco poprawić wyniki rekonstrukcji łuku aorty – mówi prof. Tomasz Mroczek, organizator konferencji. – Takie międzynarodowe spotkania są inspiracją do rozwoju. Nieustanne szkolenie się kardiochirurgów pozwala zapewnić małym pacjentom najnowocześniejsze metody leczenia.
Prof. Tomasz Mroczek jest nagradzanym kardiochirurgiem, autorem około 130 wystąpień na konferencjach międzynarodowych na całym świecie. Warsztaty szkoleniowe w Bukowinie Tatrzańskiej to już trzecie tego typu międzynarodowe spotkanie, które zorganizował.