Małopolskie Dni Gastroenterologii Dziecięcej – 2015
26 września 2015 przez
W dniach 25-26 września w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie odbyły się Małopolskie Dni Gastroenterologii Dziecięcej. W konferencji wzięło udział 120 specjalistów z całej Polski.
Dni Gastroenterologii to kontynuacja cyklicznych warsztatów, które od 2004 r. organizowała Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia, jednak w tym roku poszerzono formułę warsztatową o wykłady i panele dyskusyjne.
– Dni Gastroenterologii to propozycja dla wszystkich lekarzy zainteresowanych chorobami przewodu pokarmowego – mówi prof. Krzysztof Fyderek, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia. – W tym roku udało nam się zaprosić do Krakowa znanych i niezwykle doświadczonych gastroenterologów z całego kraju, dlatego debata była niezwykle merytoryczna.
W części warsztatowej uczestnicy zgromadzeni w auli mogli obserwować na dużym ekranie transmisję z sali operacyjnej, gdzie wykonano 5 zabiegów endoskopowych u pacjentów z problematycznymi i niejednoznacznymi rozpoznaniami. Zabiegi były komentowane na żywo przez moderatorów. W dniu konferencyjnym omawiano problemy dotyczące nieswoistego zapalenia jelit, dyskutowano o roli żywienia w leczeniu i podtrzymywaniu remisji choroby Leśniowskiego-Crohna i omawiano techniki leczenia biologicznego w tych schorzeniach.
Wykłady prezentowali wybitni specjaliści z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia w Krakowie. Każda sesja zakończona był panelem dyskusyjnym, w czasie którego uczestnicy mieli możliwość przeanalizowania bieżących problemów medycznych. Przedstawiono również standardy jakości i bezpieczeństwa endoskopii oraz wymogi dokumentacji endoskopowej. Dużym zainteresowaniem na koniec konferencji cieszył się quiz endoskopowy z cennymi nagrodami dla najlepszych.
Organizatorem Małopolskich Dni Gastroenterologii była Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia, Sekcja Nieswoistych Zapaleń Jelit PTGHiŻDz, Sekcja Endoskopowa PTGHiŻDz oraz Fundacja „O Zdrowie Dziecka”.
Tematyka
1. Strategie diagnostyczno-terapeutyczne oraz monitorowanie nieswoistych zapaleń jelit
2. Standardy przygotowania, przeprowadzenia oraz dokumentowania zabiegów endoskopowych
3. Transmisje z zabiegów endoskopowych „na żywo”
4. Prezentacja ciekawych przypadków klinicznych
Za uczestnictwo w konferencji uczestnicy otrzymali 11 punktów edukacyjnych na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. 2004 nr 231 poz. 2326).
Komitet Honorowy:
- Prof. dr hab. med. Wojciech Nowak – Rektor UJ
- Prof. dr hab. Piotr Laidler – Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum
- Prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki – Dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Dr hab. med. Maciej Kowalczyk- Dyrektor USD w Krakowie
- Prof. dr hab. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska – Konsultant Krajowy w Dziedzinie Gastroenterologii Dziecięcej
Komitet Organizacyjny:
- Przewodniczący: Krzysztof Fyderek
- Wice przewodniczący / Koordynator: Małgorzata Sładek
- Wice przewodniczący / Koordynator: Stanisław Pieczarkowski
- Członkowie: Łukasz Cichy, Zofia Grzenda-Adamek, Kinga Kowalska-Duplaga, Andrzej Wędrychowicz
Organizatorzy
- Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia, Polsko-Amerykański Instytut Pediatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
- Fundacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie „O Zdrowie Dziecka”
- Sekcja Nieswoistych Zapaleń Jelit i Sekcja Endoskopowa Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Hepatologii Dzieci
Program konferencji
Pliki do pobrania Program Dni Gastro 2015