Konsultant krajowy w dziedzinie intensywnej terapii
15 lutego 2022 przez
Z dniem 23 stycznia 2022r. Lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Tomasz Mroczek został powołany do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie intensywnej terapii na okres 5 lat.
Profesor Tomasz Mroczek jest absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2002 roku pracuje w Klinice Kardiochirurgii USDK, doświadczenie zdobywał również m.in. w Children’s Hospital of Philadelphia, USA pod kierunkiem Dr Thomasa Spray’a, w Nemours Cardiac Center, A.I. DuPont Hospital for Children w Wilmington (USA), w kursach w Covidien European Training Centre we Francji, a także podczas zaawansowanych kursów organizowanych przez najwybitniejszych kardiochirurgów w ramach Akademii European Assocciation of Cardiothoracic Surgery, (Windsor, Sankt Augustin). W ramach współpracy z Oddziałem Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Miejskiego we Lwowie (Ukraina) uczestniczył w operacjach wad wrodzonych dzieci ukraińskich, a obecnie jestem konsultantem tego oddziału. Aktywnie uczestniczy w posiedzeniach grupy eksperckiej do spraw leczenia wrodzonych wad serca u dorosłych oraz wykonuje operacje wrodzonych wad serca u pacjentów dorosłych. Jest konsultantem Heart Center w Kijowie.
Uczestniczył bezpośrednio w:
- jednym z pierwszych w Polsce i pierwszym w Krakowie zastosowaniu pozaustrojowego wspomagania krążenia u dziecka z wadą sera (1997 r.)
- zastosowaniu po raz pierwszy Polsce sztucznej komory serca u dziecka
z wrodzoną wadą serca oraz najdłuższym na świecie okresie wspomagania
z wykorzystaniem jednej komory typu Berlin Heart (2010r.) - pierwszym na świecie wszczepieniu zastawki biologicznej typu Matrix
w pozycję aortalną u dziecka z wrodzoną wadą serca o typie pojedynczej komory (2010r.) - pierwszym w Polsce zabiegu przezkomorowego zamknięciu ubytku przegrody międzykomorowej z wykorzystaniem parasolki (2009r.)
- pierwszym na świecie zastosowaniu z powodzeniem pozaustrojowego wspomagania układu krążenia u dziecka po zatruciu werapamilem i propranololem (2005r.)
- programie wszczepienia zastawek biologicznych w pozycję aortalną
- jednym z pierwszych na świecie operacji sposobem Pottsa u dzieci
z idiopatycznym nadciśnieniem płucnym - zastosowanie ECMO do reanimacji w przypadku spontanicznego wychłodzenia dziecka do temp. 11,8 st. C (najniższa temperatura na świecie)
- wszczepieniu po raz pierwszy na świecie zastawki Melody w pozycję płucną u dziecka z nadciśnieniem płucnym po operacji sposobem Pottsa
- wszczepieniu po raz pierwszy w Polsce pompy wirowej typu Heartware
u pacjentów pediatrycznych - zastosowaniu po raz pierwszy w Polsce odkomórczonych ksenograftów typu Cardiocel, w tym do plastyki zastawki aortalnej metodą Ozaki
- wszczepienie pierwsze na świecie zastawki biodegradowalnej typu Xeltis w pozycję płucną
- zastosowaniu po raz pierwszy na świecie odkomórczonych ksnograftów typu Cardiocel 3D do rekonstrukcji łuku aorty oraz zmodyfikowanej operacji sposobem Norwooda.
- rozpoczęciu programu operacji z zakresu „translokacji aorty” (operacje sposobem Nikaidoh)
- wszczepieniu po raz pierwszy na świecie II generacji zastawek biodegradowalnych typu Xeltis.
- w hybrydowym wszczepieniu zastawek typu „Melody” w pozycję płucną i „neoartalną”
- wszczepieniu rozrusznika serca u dziecka z masą ciała 1,6 kg
Laureat wielu nagród: w 2013 roku otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji im. Prof. Z. Religi za „osiągnięcia naukowe w dziedzinie kardiochirurgii”, w 2014 roku otrzymał nagrodę „Złoty Skalpel” dla najbardziej innowacyjnego zespołu medycznego, nagrodę „Lider w Ochronie Zdrowia” w Polsce oraz „Złote Logo Polska” za promowanie Polski na świecie. W 2017 roku otrzymał nagrodę główną Złoty Skalpel 2017 dla najbardziej innowacyjnego naukowca w dziedzinie medycyny w Polsce. W 2017 roku otrzymał nagrodę Rektora UJ za osiągnięcia dydaktyczne. W 2018 roku otrzymał II nagrodę Techno College Innovation Award Europejskiego Towarzystwa Kardiotorakochirurgicznego.
Od 2015 pełni funkcję zastępcy kierownika Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie. Od 2017 roku jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum. W 2019 zostałem wybrany prezesem elektem Polskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej. W 2021 roku został Członkiem Zespołu do opracowania programu specjalizacji w dziedzinie kardiochirurgia. członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiotorakochirurgów.
W 2021 roku zdał egzamin specjalizacyjny z zakresy Intensywnej Terapii z wynikiem bardzo dobrym.