Jubileusz 50-lecia Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – 2015
11 grudnia 2015 przez
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to największy szpital pediatryczny w południowej Polsce. Budowę zainicjowała Polonia amerykańska, a dalsze finansowanie projektu przejął rząd amerykański, dlatego szpital przez lata funkcjonował pod nazwą Polsko-Amerykański Instytut Pediatrii. Projekt architektoniczny przygotował amerykański architekt polskiego pochodzenia: Władysław Poray-Biernacki. Uroczyste otwarcie nastąpiło 11 grudnia 1965 roku. Przez lata krakowski szpital odwiedzali najznamienitsi lekarze z całego świata, którzy dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami. To dzięki stałej współpracy z amerykańskimi ośrodkami, szpital w Prokocimiu szybko stał się centrum nowoczesnej medycyny. Ośrodek odwiedzili także: prezydent USA Gerald Ford (1975), wiceprezydent USA Georg Bush (1987), a także – wielokrotnie – kongresman Clement Zablocki, który był dobrym duchem tego szpitala, pozyskując środki na jego rozbudowę.
Dziś szpital ma już 50 lat – lat obfitujących w wiele spektakularnych sukcesów, zmian politycznych i prawnych. Ostatnie lata to okres intensywnej modernizacji, która wkracza właśnie w decydującą fazę. Odnowiono już budynek B, w którym znajdują się oddziały chirurgii, aula, sale dydaktyczne, kuchnia i administracja; otwarto już nowy budynek C m.in. z Izbą Przyjęć, a zaawansowane prace budowlane trwają w budynku A, gdzie znajdowały się oddziały pediatryczne. Ale historia naszego szpitala to nie tylko zmiany w kubaturze i organizacji, to także historia ponad 900 tys. pacjentów leczonych w szpitalu w Prokocimiu na przestrzeni ostatnich 50 lat. Trzeba pamiętać, że to właśnie krakowski ośrodek był prekursorem w Polsce w operacjach rozdzielania zroślaków, leczeniu oparzeń czy wad serca u dzieci.
Pomimo upływu lat krakowski ośrodek nadal jest najważniejszym szpitalem pediatrycznym zapewniającym kompleksową opiekę we wszystkich specjalnościach z zakresu pediatrii i chirurgii dziecięcej. Na bazie jednostek Szpitala szkoleni są studenci wielu kierunków medycznych (m.in. dietetycy, rehabilitanci, pielęgniarki) oraz młodzi lekarze. Równolegle z edukacją prowadzone są też badania naukowe, zarówno kliniczne jak i doświadczalne. Wielu wybitnych naukowców pracujących w kraju i zagranicą wywodzi się z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Ten wielki kapitał wiedzy i umiejętności zapoczątkowany przed 50 laty stale się powiększa i rozwija.
W dniu 11 grudnia 2015 roku odbędzie się w Auditorium Maximum w Krakowie Jubileuszowa Gala, która będzie stanowiła wspaniały pretekst do przypomnienia najważniejszych wydarzeń i ludzi, którzy ten ośrodek tworzyli i rozwijali.
Szanowni Państwo,
Termin naszej Gali Jubileuszowej zbliża się wielkimi krokami. W przeddzień Gali, w dniu 10 grudnia zostanie odprawiona w Auli Msza św. za byłych i obecnych Pracowników oraz w podziękowaniu za przeszłość naszego Szpitala i w intencji jego pomyślnej przyszłości. Po Mszy św. wręczymy dyplomy dla zasłużonych i długoletnich Pracowników Szpitala. Po tej uroczystości zapraszamy wszystkich na poczęstunek w salach dydaktycznych.
Gala Jubileuszowa rozpoczyna się następnego dnia o godzinie 12:00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Liczymy na obecność wielu Pracowników. Po powitaniach, przypomnieniu historii Szpitala oraz okolicznościowych wystąpieniach odbędzie się koncert znakomitej orkiestry Sinfonietta Cracovia oraz kwartetu grającego utwory Fryderyka Chopina w aranżacji jazzowej. Będą też inne niespodzianki. Do naszych gości i Kierowników jednostek Szpitala wysłaliśmy zaproszenia i oczekujemy na potwierdzenie udziału. Wszystkich Państwa, którzy mogą i chcą przybyć na tę uroczystość, zachęcam do odbioru zaproszeń w Biurze Akcji Odnowy. Auditorium Maximum z pewnością pomieści wszystkich chętnych, ale niezbędna jest wcześniejsza rejestracja i wskazanie odpowiedniego sektora.
Wszystkich, którzy mogą i chcą uczestniczyć w Jubileuszu, serdecznie zapraszam.
Dr hab. Maciej Kowalczyk – Dyrektor Szpitala
Komitet Honorowy
- Prof. dr hab. med. Wojciech Nowak – Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski
- Prof. Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa
- Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego
- Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski
- Prof. dr hab. Piotr Laidler – Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum
- Prof. dr hab. Maria Flis – Prorektor ds. Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki – Dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
Media o 50-leciu szpitala: