Immunoterapia w leczeniu neuroblastomy
4 września 2023 przez
Uniwersytet Jagielloński wraz z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie prowadzi niekomercyjne badanie kliniczne, którego celem jest opracowanie nowej terapii dla pacjentów ze wznową lub neuroblastomą pierwotnie oporną na leczenie.
Projekt „Immunoterapia z zastosowaniem dinutuksymabu beta skojarzona z chemioterapią w leczeniu pacjentów z neuroblastoma pierwotnie opornym na leczenie standardowe oraz ze wznową lub progresją choroby” (ChIm-NB-PL) finansowany jest ze środków Agencji Badań Medycznych.
W projekcie weźmie udział 20 pacjentów, którzy otrzymają 5-7 cykli przeciwciał anty-GD2 skojarzonych z chemioterapią. Skojarzenie tych dwóch metod leczenia sprawia, że komórki neuroblastomy niszczone są znacznie skuteczniej. Jak podkreśla główny badacz w projekcie prof. dr hab. med. Walentyna Balwierz, zastosowanie nowych metod leczenia może pozwolić na uzyskanie trwałych wyleczeń u pacjentów z NBL z niepowodzeniami leczenia.
– Ta metoda leczenia nie jest jeszcze standardem, ale zarówno nasze doświadczenie, jak i doniesienia z ośrodków zagranicznych wskazują, że może to być przełom w leczeniu tej choroby – tłumaczy dr Aleksandra Wieczorek.
Realizacja projektu może więc w sposób znaczący przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pacjentów w badaniu oraz stanu ich zdrowia, a także jest szansą na całkowite wyleczenie.