Badanie – Rezonans Magnetyczny
22 kwietnia 2022 przez
Informujemy, że Pracownia Radiologii USD uzyskała kontrakt NFZ na wykonywanie ambulatoryjnych badań rezonansu magnetycznego (MR) u dzieci.
Dzieci i dorośli wymagający badania MR mogą zgłaszać się do Pracowni Radiologii naszego szpitala z wystawionymi skierowaniami zgodnymi z wytycznymi NFZ (skierowanie od lekarza specjalisty)
Rejestracja na badania: Pracownia Radiologii USD (pokój nr 2KR-01, 12 333 95 90, wew. 4590).
Niezbędne jest skierowanie od lekarza specjalisty, wystawione zgodnie z aktualnymi wytycznymi NFZ.
Czym jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie obrazowe, wykonywane za pomocą silnego pola magnetycznego. Pozwala na bardzo dokładną i bezpieczną ocenę narządów oraz tkanek.
Ile trwa badanie?
Badane trwa od 10 do 90 minut w zależności od tego jakich części ciała dotyczy.
Jak przygotować się do badania?
- Przed badaniem dziecko powinno być na czczo (przynajmniej 6 godzin bez jedzenia i picia)
- Przed badaniem należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, biżuterię, oraz ubrania z metalowymi elementami i ozdobami (zatrzaski, cekiny, metaliczne nadruki). Urządzenia elektroniczne należy pozostawić w szatni.
- Należy poinformować personel o obecności metalowych elementów w ciele badanego, implantów słuchowych, wszelkich protez itp.
Ważne informacje
- Bardzo ważne jest, aby podczas badania dziecko leżało bez ruchu oraz wykonywało polecenia osoby wykonującej badanie MR (np. wstrzymanie oddechu).
- U małych dzieci, które nie są w stanie leżeć spokojnie badanie MR przeprowadza się w znieczuleniu (dzięki podanym lekom maluch zasypia na czas badania, nad jego bezpieczeństwem czuwa lekarz anestezjolog oraz pielęgniarka).
- Zazwyczaj badanie rezonansem magnetycznym przeprowadza się z kontrastem. Środek kontrastowy podawany jest dożylnie przez wenflon w trakcie badania.
- Rezonans magnetyczny podczas pracy wydaje głośny, monotonny dźwięk, dlatego uszy dziecka zabezpieczone są stoperami.
- Rodzic może być obecny przy dziecku podczas badania (jeśli nie ma przeciwwskazań) lub obserwować je przez specjalne okno.
Gdzie wykonać badanie MR u dziecka?
Dzieci i dorosłych wymagających badania MR zapraszamy do Pracowni Radiologii naszego szpitala z wystawionymi skierowaniami zgodnymi z wytycznymi NFZ (skierowanie od lekarza specjalisty).
Zakres wykonywanych badań
- Badania ortopedyczne: m.in. rezonans magnetyczny kręgosłupa, stawu kolanowego, miednicy, stawu skokowego, uda, podudzi itp.
- Badania neurologiczne: m.in. badanie MR głowy, zatok, twarzoczaszki, oczodołów
- Badania narządów jamy brzusznej
- Badania narządów miednicy mniejszej
- Badania naczyniowe