
Sukces krakowskich kardiochirurgów podczas Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów
11 czerwca 2025 przez
Podczas tegorocznego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów (PTKTK) zespół Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie po raz kolejny udowodnił, że jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie nowoczesnej kardiochirurgii dziecięcej. Nasi lekarze zajęli dwa miejsca na podium w prestiżowym konkursie prac naukowych, prezentując pionierskie dokonania kliniczne i badawcze.
Pierwsze miejsce przypadło lek. Maciejowi Migoniowi, który przedstawił pierwsze w Polsce doświadczenia operacyjne z tzw. unifokalizacją – złożoną procedurą stosowaną u dzieci z zespołem Fallota z ubytkami tętnic płucnych. To jedno z najbardziej skomplikowanych schorzeń w całej kardiochirurgii dziecięcej, wymagające nie tylko ogromnego doświadczenia chirurgicznego, ale również precyzyjnego planowania i interdyscyplinarnej współpracy. Zaprezentowana przez lek. Migonia analiza efektów leczenia oraz bezpieczeństwa nowej techniki została uznana przez jury konkursu za wyjątkowy krok naprzód w leczeniu tych schorzeń u dzieci w Polsce.
Na podium stanął również lek. Aleksander Szypulski, który zdobył trzecie miejsce za pracę poświęconą nowatorskiemu podejściu do leczenia dzieci z graniczną wielkością lewej komory serca. Prezentowana koncepcja terapeutyczna, oparta na zindywidualizowanej ocenie anatomicznej i funkcjonalnej komory, została uznana przez ekspertów za przełomową nie tylko w kraju, ale i w kontekście europejskich standardów postępowania. Zwrócono uwagę na możliwość poprawy rokowań u dzieci, które dotąd nie kwalifikowały się do tradycyjnych operacji jedno- lub dwukomorowych.
Sukcesy te są nie tylko dowodem wyjątkowych kompetencji naszych lekarzy, ale przede wszystkim potwierdzeniem siły i jakości całego zespołu Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej USDK. Jak podkreślił prof. Tomasz Mroczek, kierownik Kliniki, za każdą prezentacją stoi praca wielu osób: chirurgów, anestezjologów, perfuzjonistów, pielęgniarek, studentów i pracowników zaplecza technicznego. To zbiorowy wysiłek, który owocuje coraz lepszymi wynikami leczenia dzieci z najbardziej złożonymi wadami serca.
– „To nie tylko sukcesy jednostek, ale całego zespołu – chirurgów, intensywistów, perfuzjonistów, pielęgniarek, studentów i wszystkich pracowników zaangażowanych w opiekę nad dziećmi z wadami serca. Potwierdzamy, że Kraków jest niezmiennie miejscem, w którym rodzi się nowoczesna kardiochirurgia dziecięca.” – podkreślił prof. Tomasz Mroczek.
Szpital USDK od lat angażuje się w działalność naukową i szkoleniową na poziomie ogólnopolskim, stanowiąc ważne ogniwo w procesie rozwoju młodych specjalistów. Sukcesy lek. Migonia i lek. Szypulskiego pokazują, że praca naukowa może i powinna iść w parze z najwyższą jakością praktyki klinicznej – przynosząc realne korzyści pacjentom.
Wyróżnienia zdobyte podczas Kongresu PTKTK to kolejne potwierdzenie, że Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie nie tylko śledzi światowe trendy w kardiochirurgii dziecięcej, ale aktywnie je współtworzy – z korzyścią dla najmłodszych pacjentów i przyszłości całej polskiej medycyny.