Plus Ratio Quam Vis
30 listopada 2022 przez
Profesor Janusz Skalski, kardiochirurg dziecięcy pracujący w naszym szpitalu, otrzymał w dniu 28 listopada 2022 r. w Auli Collegium Novum
złoty medal „Plus Ratio Quam Vis” przyznawany przez Uniwersytet Jagielloński.
„Jest taki piękny zwyczaj uniwersytecki podkreślający fakt, że istnieją ludzie dla Uniwersytetu Jagiellońskiego szczególnie ważni. Wyjątkowi poprzez czyny, niedoścignięci dzięki osiągnięciom, godni naśladowania z uwagi na piękno ducha i wyjątkowość intelektu, po prostu, jak mawiamy niekiedy, ale rzadko – Mistrzowie. Podczas dzisiejszej uroczystości Uniwersytet Jagielloński honoruje swoim najwyższym odznaczeniem złotym medalem Plus Ratio Quam Vis właśnie taką osobę – Pana Profesora Janusza Skalskiego” – powiedział podczas uroczystości wręczenia medalu Rektor UJ prof. Jacek Popiel.
Dewiza Plus Ratio Quam Vis została zaczerpnięta z „Elegii”, poety Maximianusa z VI wieku (z łac. „Więcej znaczy rozum, niż siła”, „Rozum przed siłą”).
Profesor Janusz Skalski otrzymał złoty medal „Plus Ratio Quam Vis” za wybitne osiągnięcia w kardiochirurgii dziecięcej, a w sposób szczególny za utworzenie od podstaw kardiochirurgii dziecięcej w Instytucie Pediatrii w Krakowie. Wraz z zespołem wykonał w ostatnich 15 latach wiele przełomowych operacji tj.:
-w 2010 roku wszczepił po raz pierwszy w Polsce sztuczną komorę serca u dziecka,
-w roku 2013 roku wykonał pierwszą w Polsce operację sposobem odwróconego Pottsa u dziecka z pierwotnym nadciśnieniem płucnym,
-w roku 2014 wszczepił techniką przezkomorową zastawkę Melody u dziecka o masie ciała 12 kg,
-w 2014 roku uratował dziecko wychłodzone do temperatury 11,8 st. C. Jest to do dzisiaj najniższa temperatura, z jakiej udało się przywrócić do życia organizm ludzki, wyznaczająca granice współczesnych możliwości medycznych w tym zakresie,
-w 2015 roku po raz pierwszy na świecie wszczepił biodegradowalną zastawkę w pozycję płucną u człowieka,
-w 2016 roku po raz pierwszy w Polsce wszczepił pompę wirową u dziecka,
-w 2018 przewodniczył pierwszemu w Europie wszczepieniu trójwymiarowego ksenograftu w trakcie operacji Norwooda,
– w 2019 roku pierwszej na świecie operacji sposobem Nikaidoh (translokacji aortalnej) u dziecka z wadą naczyń wieńcowych,
– w 2022 roku pierwszej w Polsce operację dekompresji układu limfatycznego u dziecka z sercem jednokomorowym.
„Zaczynaliśmy od operacji, które dzisiaj wydawałyby się bardzo proste, niezłożone. Ale wtedy dla nas były one wspaniałymi operacjami, bo było to pokonywanie pewnej bariery, która nie była do pokonania we wcześniejszych latach (…) Moim największym życiowym sukcesem jest to, że mogłem pracować i pracuję do dzisiejszego dnia w otoczeniu wspaniałych lekarzy, znakomitych i tych empatycznych, którzy dają z siebie wszystko. Oni są nie tylko mądrzy ale i kreatywni. To jest sukces naszej kliniki, naszego ośrodka akademickiego aby tworzyć medycynę na najwyższym światowym poziomie. Moi współpracownicy są w tej chwili znacznie lepsi ode mnie i to jest mój sukces” – powiedział profesor Janusz Skalski.
„Prof. Janusz Skalski pokazał nam jak poruszać się w tym skomplikowanym świecie, bombardowanym kosmicznymi technologiami i wyrafinowanymi urządzeniami, w którym upgrade wiedzy odbywa się niemal z dnia na dzień, świecie, w którym kardiochirurg musi wieść ascetyczne życie, by w chwili operacji móc zadedykować pacjentowi wszystkie swoje talenty, umiejętności, czas, siły a nierzadko zdrowie.” – powiedział w laudacji dr hab. Tomasz Mroczek, prof. UJ z Wydziału Lekarskiego UJ CM.
Gratulujemy Panu Profesorowi Januszowi Skalskiemu tak ważnego wyróżnienia i życzymy jeszcze wielu sił dla ratowania naszych małych pacjentów!