
Pediatronicus 2025
12 maja 2025 przez
W dniach 09-10 maja 2025 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie odbyła się konferencja Pediatronicus – 1st Central European Symposium on Robotics in Children.
Wydarzenie zgromadziło ponad 100 uczestników z całej Europy, w tym czołowych specjalistów z dziedziny robotyki chirurgicznej, urologii i chirurgii dziecięcej. Celem konferencji było omówienie najnowszych osiągnięć, wyzwań oraz perspektyw rozwoju robotycznie wspomaganych procedur w leczeniu najmłodszych Pacjentów.
Bogaty program naukowy i międzynarodowi eksperci
Konferencję otworzyli dr. hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ oraz prof. Rafał Chrzan, podkreślając znaczenie współpracy międzynarodowej i dynamicznego rozwoju technologii w medycynie dziecięcej.
Sympozjum składało się z trzech głównych sesji tematycznych:
- Road Less Travelled – Educational and Scientific Aspects of RAP
Omówiono zagadnienia kształcenia chirurgów w zakresie robotyki oraz porównano efekty zabiegów robotycznych i laparoskopowych u dzieci. Maria Klimeczek-Chrapusta przedstawiła wyniki meta-analizy porównującej obie techniki, a panel z udziałem m.in. dr. Lotte Kaasgaard i dr. Jerzego Drausa poświęcono roli proktorów i sytuacji robotyki dziecięcej w Polsce.
- Development of RAP
Uczestnicy wysłuchali m.in. prof. Henninga Olsena, który podsumował 25 lat doświadczeń w robotyce urologicznej, oraz dr Arnauda Bonnarda, który omówił technikę robotycznej splenektomii. Klinicyści z Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Zielonej Góry zaprezentowali wyniki swoich ośrodków, dzieląc się doświadczeniem z zakresu chirurgii i urologii dziecięcej.
- Current Status of RAP
Eksperci omówili zastosowanie robotyki m.in. w leczeniu dróg żółciowych i rekonstrukcjach urologicznych. Szczególne zainteresowanie wzbudziła prezentacja przypadków klinicznych, w tym robotycznych operacji oszczędzających śledzionę, resekcji guzów nadnerczy, pieloplastyk i innowacyjnych zastosowań obrazowania 3D.
Warsztaty praktyczne – unikalna okazja do nauki
Natomiast, 10 maja, odbyły się warsztaty praktyczne dla grupy 20 wcześniej zarejestrowanych uczestników. Program obejmował pracę na symulatorach VR, ćwiczenia z użyciem modeli sztucznych tkanek oraz demonstrację pracy z systemem robotycznym na bloku operacyjnym. Szkolenie miało kameralny i indywidualny charakter, umożliwiający indywidualne podejście do każdego uczestnika.
Uczestnicy wydarzenia wyrazili bardzo wysokie uznanie zarówno dla poziomu merytorycznego sympozjum, jak i jego profesjonalnej organizacji. W licznych opiniach zwracano uwagę na starannie dobrany program naukowy, wysoki poziom prezentacji, a także możliwość bezpośredniego kontaktu z międzynarodowymi autorytetami w dziedzinie robotyki chirurgicznej. Wielu uczestników wyraziło również chęć udziału w kolejnych edycjach wydarzenia, wskazując na potrzebę kontynuacji tej inicjatywy w formie cyklicznej.
Pediatronicus 2025 był nie tylko okazją do wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim krokiem w stronę bezpieczniejszej i bardziej precyzyjnej chirurgii dziecięcej przyszłości. Dziękujemy wszystkim prelegentom, uczestnikom i partnerom za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu!
fot. Jakub Piasecki, Adam Szczypczyk USDK