Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

   +48 12 658 20 11
Unia Europejska
Unia Europejska

Międzykliniczny Ośrodek Leczenia Otyłości Dziecięcej

Międzykliniczny Ośrodek Leczenia Otyłości Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstał w lipcu 2022 roku.

Tworząc go chcieliśmy, aby był odpowiedzią na potrzeby dzieci i ich rodziców, którzy dotychczas często byli pozostawieni sami z problemami wynikającymi z choroby otyłościowej.

Wierzymy, że połączenie zaangażowania, umiejętności i wiedzy profesjonalistów różnych dziedzin jest bardziej skuteczne niż działanie w pojedynkę i w rozproszeniu.

Prowadzimy zindywidualizowany, spersonalizowany program diagnostyki i leczenia dzieci z chorobą otyłościową.

Dzięki dobrej woli, współpracy wielu osób i wsparciu Dyrekcji USDK jesteśmy, działamy i rozwijamy się dla Was! Każde z setek dzieci objętych opieką MOLOD  jest tak samo ważne. Każda rodzina ma wyjątkowe znaczenie- jako zespół MOLOD chcemy, aby docierały do Was rzetelne, sprawdzone informacje. Chcemy Was motywować i zachęcać do działania!

KONTAKT do nas: sdendo@usdk.pl

Zespół

prof. dr hab. Małgorzata Wójcik

Pomysłodawczyni, założycielka i koordynatorka Międzyklinicznego Ośrodka Leczenia Otyłości Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie

“Jestem lekarzem, specjalistą w dziedzinach pediatrii, ednokrynologii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Posiaam certyfikat Strategic Centre for Obesity Professional Education, World Obesity Federation.

Na codzień pracuję w Klinice Endokrynologii Dzieci i Młodzieży, Katedry Pediatrii, Instytutu Pediatrii UJCM w Krakowie.

Już od studiów interesowały mnie problemy związane z otyłością dziecięceą i jej konsekwancjami. Od początku pracy zawodowej staram się pomagać dzieciom z chorobą otyłościową i jej powikłaniami.

Jestem autorem licznych publikacji, rozdziałów w podręcznikach oraz wykładów związanych z tematyką otyłości dziecięcej.

Jestem członkiem polskich i zagranicznych towarzystw naukowych oraz grup roboczych w tym Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, European Chlidhood Obesity Group, HyperChildNet, a także członkiem grup eksperckich współpracujących miedzy innymi z Najwyższą Izbą Kontroli, European Association of Preventive Cardiology.”

dr hab. n. med. i n. o zdr. Agnieszka Kozioł-Kozakowska

Zastępca koordynatora Międzyklinicznego Ośrodka Leczenia Otyłości Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

“ Jestem dietetykiem klinicznym, specjalistą zdrowia publicznego. Członkiem i założycielem Polskiego Towarzystwa Otyłości Dziecięcej.  Adiunktem w klinice Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia, Kierownikiem Pracowni Dietetyki Pediatrycznej UJ CM. Członkiem Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

Jestem także autorem licznych publikacji  naukowych oraz popularno-naukowych o tematyce żywienia dziecka, dietetyki, zdrowia publicznego. Wykładowcą na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych oraz szkoleniowych, organizatorem cyklicznej konferencji naukowo-szkoleniowej „Żywienie Dziecka Wczoraj i Dziś”.  Członkiem grupy roboczej HyperChildNet.

Jestem członkiem grup eksperckich współpracujących miedzy innymi z Najwyższą Izbą Kontroli oraz Małopolskim Urzędem Marszałkowskim oraz Autorką samorządowych programów polityki zdrowotnej oraz strategii zdrowotnych dla jednostek samorządu terytorialnego.”

lek. Ewa Szczudlik, lek. Anna Stępniewska, lek. Dawid Goncerz, lek. Joanna Badacz, mgr piel. Krystyna Stańczyk, mgr piel. Anna Ciemięga, opiekun medyczny Anna Rapacz, mgr psychologii Aleksandra Wiśniewska, mgr psychologii Agnieszka Pacut, dr n. med. Monika Gasińska, lek. Alicja Koczwara, mgr Renata Skoś, mgr Sebastian Soloch
sekretarki: Beata Dźwigał, Joanna Łazarz

Zaobserwuj nas na Facebooku i TikToku!

Mówią o nas

Materiały dodatkowe

Wolny czas to okazja do licznych pokus żywieniowych i skłonności do odpuszczania. Nie pozwól, aby radość z odpoczynku odebrały Ci niezdrowe nawyki czyli zachcianki, silne pragnienia zjedzenia czegoś w odpowiedzi na myśli albo bodźce środowiskowe np. zapach ulubionego ciasta. Zachcianki towarzyszą wszystkim i to pewne, że się pojawią się procesie leczenia otyłości. Na szczęście da się im oprzeć!

Oto 5 sprawdzonych metod:

  1. Odwróć uwagę – wyjdź z pomieszczenia – oddal się od źródła pokusy, włącz

ulubioną piosenkę, zadzwoń do znajomego, policz do 10, zaangażuj się w rozmowę z

bliskimi. Pamiętaj najgorsze jest tylko 10 minut pierwszych minut, potem zachcianka

często przemija.

  1. Zaplanuj wolny czas – zadbaj o aktywne przyjemności bez przestrzeni

na nudę może rodzinne wyzwanie, spacer, konkurs na najciekawsze zdjęcie, gra

planszowa podchody albo kalambury,

  1. Oszukaj mózg – zapewnij mu inny smak np. dzięki gumie do żucia

(oczywiście bez cukru), możesz też sięgnąć po wodę mineralna

  1. Poszukaj sobie nagród – za każdym razem gdy uda Ci się oprzeć

pokusie -doceń siebie (pamiętaj, działają nagrody, które są szybkie, łatwe i przyjemne,

takie jak przywołanie miłych wakacyjnych wspomnień, wyobrażenie swojego sukcesu).

  1. Pamiętaj robisz to dla swojego zdrowia!

 

POWODZENIA!