
Międzynarodowy sukces kardiochirurgów USDK w Monachium
11 czerwca 2025 przez
Zespół Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, kierowany przez prof. dr hab. Tomasza Mroczka, odniósł spektakularny sukces podczas Zjazdu European Congenital Heart Surgeons Association (ECHSA), który odbył się w Monachium. Główna nagroda naukowa została przyznana za pracę prezentującą nowatorskie podejście do leczenia zespołu niedorozwoju lewego serca (HLHS). Prezentację wygłosił lek. Aleksander Szypulski, który zdobył uznanie międzynarodowego środowiska specjalistów kardiochirurgii dziecięcej.
Nagrodzona praca ukazuje przełomowe rozwiązania w leczeniu HLHS, w tym m.in. strategię zintegrowanego podejścia prenatalno-połogowego oraz zastosowanie tzw. modelu „dual-stage hybrid”. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu nieprawidłowości w rozwoju serca już na etapie ciąży oraz ścisłej współpracy między zespołami diagnostyki prenatalnej i intensywnej terapii noworodków, możliwe staje się przeprowadzenie pierwszych interwencji zaraz po urodzeniu. Zmniejsza to ryzyko powikłań i znacząco poprawia rokowania najmłodszych pacjentów.
Klinika Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, uznawana za jeden z wiodących ośrodków w Europie w leczeniu wrodzonych wad serca, od lat prowadzi intensywną działalność operacyjną, przeprowadzając rocznie kilkaset skomplikowanych zabiegów kardiochirurgicznych, w tym operacje metodą Norwooda czy procedury hybrydowe. Dzięki doświadczeniu i innowacyjnemu podejściu, zespół kierowany kardiochirurgów USDK nie tylko wdraża światowe standardy, ale również je współtworzy.
Wyróżnienie przyznane przez ECHSA jest nie tylko dowodem uznania dla jakości pracy krakowskich lekarzy, lecz także potwierdzeniem ich wkładu w rozwój nowoczesnych metod leczenia dzieci z wadami serca. Prezentacja lek. Szypulskiego spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem – zaprezentowane wyniki leczenia, algorytmy oceny ryzyka i praktyczne zastosowanie strategii hybrydowej wskazują na ogromny potencjał tej koncepcji do wdrożenia w innych europejskich ośrodkach.
Wyróżnienie zdobyte w Monachium nie tylko umacnia pozycję Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim daje nadzieję rodzinom dzieci, u których zdiagnozowano najcięższe wady serca. To dowód, że dzięki pasji, zaangażowaniu i wiedzy polskich lekarzy możliwe jest leczenie na światowym poziomie — bez kompromisów i z pełnym profesjonalizmem.