Kierownik: mgr Elżbieta Szweda – specjalista psychologii klinicznej
Telefon bezpośredni: +48 12 333 96 95,
Telefon wewnętrzny: 46 95
Na wizytę w poradni specjalistycznej można zarejestrować się w następujący sposób:
osobiście – w godzinach 7:45 – 14:00 w budynku CALD i w budynku K (budynki Rehabilitacji)
telefonicznie – w godzinach od 9:00 do 14:00
lub email : rejestracja04@usdk.pl
Telefony do rejestracji dla pacjentów :
+48 12 658 20 11 wew. 1147,
+48 12 333 94 26
Profil działalności
Psycholodzy tworzący zespół Poradni Psychologii Rozwojowej i Klinicznej to grupa doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych specjalistów zaangażowanych w realizację różnorodnych zadań dedykowanych dzieciom i młodzieży kierowanych do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Opieką psychologiczną objęci są pacjenci zgłaszający się bezpośrednio do Poradni jak też pacjenci przebywający we wszystkich klinikach i oddziałach USDK. Diagnoza i pomoc psychologiczna są często integralną częścią procesu leczenia.
W skład zespołu Poradni wchodzą:
- specjaliści psychologii klinicznej,
- psycholodzy,
- psychoterapeuci (w trakcie szkolenia lub certyfikacji),
- neuropsycholog,
- psychoonkolog,
- psychologowie współpracujący z Międzyklinicznym Zespołem Leczenia Otyłości USDK.
Udzielanie świadczeń zdrowotnych (ambulatoryjnych oraz w oddziałach szpitala)
1. Diagnoza psychologiczna uwzględniająca szeroki kontekst funkcjonowania dziecka w środowisku rodzinnym, rówieśniczym oraz związanym z zadaniami typowymi dla określonego etapu rozwojowego.
Zakres diagnozy:
- Kliniczna diagnoza rozwoju psychoruchowego dziecka od 1 miesiąca życia, analiza rozwoju funkcji poznawczych, diagnoza wybiórczych deficytów rozwojowych, diagnoza neuropsychologiczna, diagnoza rozwoju emocjonalno-społecznego i cech osobowości.
- Diagnoza psychologiczna obciążeń i następstw trwania choroby oraz jej wpływu na emocjonalne i psychospołeczne funkcjonowanie dziecka.
- Formułowanie opinii, wniosków i zaleceń terapeutycznych.
2. Specjalistyczne postępowanie psychologiczne w przypadkach szczególnych:
- Interwencja psychologiczna w sytuacjach kryzysowych obejmująca zarówno dziecko jak i jego rodzinę (w tym m.in. próby samobójcze, przemoc fizyczna i seksualna, pomoc dla dzieci i młodzieży ofiar wypadków komunikacyjnych lub zagrażających zdrowiu i życiu zdarzeń życiowych np. oparzenia, diagnoza choroby przewlekłej i zagrażającej życiu np. choroba nowotworowa, choroby kardiologiczne).
- Kompleksowa opieka psychologiczna nad dzieckiem przewlekle chorym i jego rodziną (choroby nowotworowe, kardiologiczne, pulmonologiczne, nefrologiczne i urologiczne, choroby układu pokarmowego, endokrynologiczne, choroby metaboliczne, dermatologiczne, immunologiczne, układu ruchu i inne).
- Opieka psychologiczna w okresie leczenia paliatywnego oraz w stanach terminalnych choroby.
- Kompleksowa opieka psychologiczna nad pacjentem i jego rodziną na wszystkich etapach przygotowania do zabiegów szczególnie obciążających (chirurgia onkologiczna, neurochirurgia, kardiochirurgia, transplantologia), obejmująca również okres rekonwalescencji a także łagodzenie stresu związanego z adaptacją do warunków leczenia szpitalnego i przygotowania do zabiegów i procedur medycznych.
- Kompleksowa opieka psychologiczna nad dziećmi z grup ryzyka (przedwcześnie urodzonymi, dystroficznymi, z diagnozą zespołu genetycznego, wadami rozwojowymi).
- Kompleksowa opieka nad dziećmi z chorobami o podłożu psychosomatycznym.
- Opieka psychologiczna nad dziećmi i młodzieżą hospitalizowaną z powodu zaburzeń odżywiania a także kompleksowa opieka psychologiczna nad dziećmi leczonymi w Oddziale i Poradni Leczenia Żywieniowego.
- Opieka psychologiczna nad dziećmi z zaburzeniami różnicowania płci w ramach wielospecjalistycznego Zespołu DSD (Disorders of Sex Development).
- W trakcie hospitalizacji w oddziałach Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej USDK dzieci i młodzież leczona z powodu nowotworów może korzystać z oddziaływań terapeutycznych i wspierających w tym m.in. z wykorzystaniem C-eye PRO (cyber-oko) specjalistycznego sprzętu do oceny funkcji poznawczych, neurorehabilitacji i komunikacji AAC za pomocą wzroku i dotyku.
3. Psychoterapia.
4. Poradnictwo psychologiczne i psychoedukacja.
Działalność dydaktyczna
W ramach działalności dydaktycznej Poradni w ramach współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim prowadzone są staże dla psychologów ubiegających się o uzyskanie specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej.
W ramach współpracy z Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego CM UJ i Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej USDK prowadzone są zajęcia dydaktyczne dla słuchaczy kierunku Psychoonkologia oraz wykłady w ramach kursów specjalizacyjnych dla lekarzy.
Współpraca w programach naukowych oraz inicjatywach dedykowanych wybranym grupom pacjentów
Psychologowie Poradni biorą udział w inicjatywach szkoleniowych, psychoedukacyjnych i wspierających na rzecz dzieci i rodziców dzieci z hemofilią, fenyloketonurią, odbywających się w formie cyklicznych spotkań, a także w działaniach profilaktycznych na rzecz dzieci i młodzieży z diagnozą otyłości.
Zespół Poradni w ramach swojej działalności diagnostycznej i terapeutycznej ściśle współpracuje z Poradnią Psychiatryczną, Poradnią Logopedyczną, Poradnią Socjalną USDK oraz z rehabilitantami i terapeutami zajęciowymi (m.in. w ramach Oddziału Rehabilitacyjnego Dziennego), a także z pedagogami zatrudnionymi w Zespole Szkół Specjalnych funkcjonującego w USDK.
W codziennej pracy klinicznej opieramy się na merytorycznym i etycznym wykonywaniu swoich obowiązków w oparciu o sformułowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne Kodeks Etyczny Psychologa oraz szczegółowe przepisy etyczne dotyczące Diagnozy Psychologicznej.
W swojej pracy kierujemy się otwartością, empatią i zaangażowaniem, dążąc do zbudowania z pacjentem i jego rodziną relacji opartej na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.
Zespół
mgr Maria Butscher – specjalista psychologii klinicznej
Telefon bezpośredni: +48 12 333 94 29
Telefon wewnętrzny: 44 29
mgr Grażyna Dutkowska – specjalista psychologii klinicznej
Telefon bezpośredni: +48 12 333 94 28
Telefon wewnętrzny: 44 28
mgr Justyna Kłosowska – psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (w trakcie certyfikacji), Program Leczenia Otyłości.
Telefon bezpośredni: 12 333 96 03
dr n. med. Karolina Kwiatkowska – specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog
Telefon bezpośredni: (12) 333 92 15
Telefon wewnętrzny: 42 15
mgr Magdalena Nitecka – psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (w trakcie szkolenia)
Telefon bezpośredni: +48 12 658 20 11
Telefon wewnętrzny: 10 83
mgr Gabriela Nowak – psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (w trakcie szkolenia)
Telefon bezpośredni: +48 12 658 20-11
Telefon wewnętrzny: 10 55
mgr Agnieszka Pacut – psycholog, Program Leczenia Otyłości.
Telefon bezpośredni: 12 658 20 11
Telefon wewnętrzny: 14 22
mgr Urszula Sroka – psycholog
Telefon bezpośredni: +48 12 333 96 93
Telefon wewnętrzny: 46 93
mgr Bożena Żukowicz-Słabowska – psycholog kliniczny
Telefon bezpośredni: +48 12 333 06 03
Telefon wewnętrzny: 46 03
mgr Aleksandra Furman – psycholog, Program Leczenia Otyłości.
Telefon bezpośredni: 12 333 97 26
Telefon wewnętrzny : 47 26
mgr Sylwia Burak – specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeuta (w trakcie certyfikacji)
Telefon bezpośredni: 12 333 97 26 (środy,czwartki)
Telefon wewnętrzny: 47 26