Dzięki naszym darczyńcom nasi pacjenci otrzymują fachową opiekę w zakresie uroterapii standardowej i niestandardowej w nowym gabinecie.
Wskazania do uroterapii:
• nietrzymanie moczu w dzień i/lub w nocy
• częste oddawanie moczu/wizyty w toalecie
• problem z powstrzymaniem (odraczaniem) oddawania moczu
• zbyt rzadkie oddawanie moczu
• oddawanie moczu „na siłę”
• częste zakażenia dróg moczowych
Uroterapia standardowa to leczenie zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych za pomocą terapii behawioralnej ukierunkowanej na edukację pacjenta oraz zmianę jego dotychczasowych nawyków.
Na uroterapię kieruje lekarz prowadzący w USDK (nefrolog, urolog). Jeżeli dziecko nie było pacjentem poradni urologicznej wymagane jest skierowanie do w/w poradni. Kwalifikacja do terapii przeprowadzona jest przez powołany zespół. O zakwalifikowaniu dziecka rodzice lub opiekunowie informowani są drogą telefoniczną.
Nasza uroterapeutka – mgr Olga Wróbel – ukończyła kurs oraz uzyskała dyplom z zakresu uroterapii w Utrechcie (Holandia) – jednym z najlepszych ośrodków w Europie.
Uroterapia niestandardowa obejmuje dodatkowe (specjalistyczne) interwencje takie jak:
– czyste przerywane cewnikowanie
– stosowanie alarmu nocnego
– neuromodulacja
– biofeeback
Czyste przerywane cewnikowanie (CPC)/ samocewnikowanie (SCPC )
Wskazania i kwalifikację ustala lekarz – specjalista urolog. Procedura stosowana w celu regularnego opróżniania pęcherza moczowego u dzieci z neurogenną dysfunkcją dolnych dróg moczowych oraz w przypadku zaburzeń oddawania moczu nie poddających się uroterapii standardowej. Nauka CPC dotyczy zarówno dziecka, jak i jego rodziny, jest to proces długi, nierzadko wieloetapowy i wymagający znacznego zaangażowania personelu medycznego.
Badania Urodynamiczne:
Uroflowmetria – nieinwazyjna ocena czynności dolnych dróg moczowych, dedykowana pacjentom, którzy samodzielnie oddają mocz (z reguły > 5 roku życia). Pacjent przychodzi do poradni z wypełnionym pęcherzem.
Cystometria (pot. Urodynamika/badanie Urodynamiczne) – czynnościowa diagnostyka inwazyjna. Badanie polega na ocenie czynności dolnego odcinka dróg moczowych poprzez pomiar ciśnienia w pęcherzu. Pozwala to dokładnie określić rodzaj zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych i ustalić leczenie.
Nasza Poradnia jest jedną z nielicznych w Polsce gdzie wykonuje się najbardziej zaawansowaną formę badania urodynamicznego (badanie videourodynamiczne). Uzyskanie obrazów radiologicznych pozwala jednocześnie ocenić anatomię pęcherza i cewki.
Terminy do nauki CPC/SCPC umawiane są w Poradni Urologicznej.
Badania urodynamiczne/videodynamiczne wykonywane są w środy – termin badania ustalany jest w Poradni Urologicznej.
Wraz z uzyskaniem terminu podawana jest dokładna informacja o przygotowaniu do badania.
UWAGA!
Od 1 grudnia 2021 nowe zasady dotyczące refundacji cewników
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210001691
KONTAKT:
Koordynator ds. uroterapii Aneta Cygan
Tel. 126582011 wew.1510
Od poniedziałku do piątku (8:00 – 9:00)
Prowadzenie dzienniczka mikcji powinno odbywać się przez 2 następujące po sobie dni.
Dzienniczek do pobrania: Dzienniczek-mikcji-USD
Darowizny i 1% podatku dla Kliniki Urologii
Serdecznie prosimy Państwa o wsparcie naszej działalności. Darowizny dla Kliniki Kardiologii Dziecięcej mogą Państwo przekazywać na nasze konto: 39 1240 4533 1111 0010 8841 6169 (Bank PEKAO S.A.). Fundacja “O ZDROWIE DZIECKA”, ul. Wielicka 265, 30-663 Kraków.
Mogą nas Państwo także wesprzeć przekazując swój 1% podatku. W tym celu, w formularzu PIT wystarczy wpisać numer KRS Fundacji „O ZDROWIE DZIECKA” 0000 123 750, a w miejscu „Cel szczegółowy 1%” prosimy wpisać: UROLOGIA.
W imieniu naszych pacjentów serdecznie dziękujemy Państwu za każde wsparcie.