Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

   +48 12 658 20 11
Unia Europejska
Unia Europejska

Kontakt

Sekretariat:  +48 12 333 92 07, wew. 4207
E-mail:  sek_orto@usdk.pl

Dyżurka lekarska: +48 12 658 20 11, wew. 1381

Dyżurka pielęgniarska: +48 12 658 20 11, wew. 1310

Lokalizacja

Oddział znajduje się w Budynku B, na I piętrze.

Sekretariat znajduje się w Budynku B, na III piętrze.

Profil działalności

Oddział prowadzi kompleksowe leczenie:

  • wrodzonych i nabytych deformacji układu ruchu (np. skrócenia i zniekształcenia kończyn, zwichnięcia stawów biodrowych),
  • wrodzonych stóp końsko-szpotawych metodą Ponseti’ego (od 2002 roku),
  • wad, chorób i urazów kręgosłupa (leczenie rehabilitacyjne i operacyjne z trójwymiarową korekcją i  stabilizacją),
  • skolioz wczesnodziecięcych z użyciem tzw. instrumentarium “rosnącego”,
  • urazów układu kostno – stawowego,
  • urazów sportowych i ich następstw (staw kolanowy, skokowo-goleniowy), z uwzględnieniem artroskopowej rekonstrukcji wiezadeł, chrzastki stawowej, łąkotek stawu kolanowego, przeszczepów łąkotek i hodowanych autogennych chondrocytów,stanów zapalnych stawów i kości oraz ich następstw,
  • nowotworów łagodnych oraz złośliwych kości.
    Pacjenci ze złośliwymi guzami kości mają w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki, i leczenia onkologicznego (chemioterapii, radioterapii).
    Zespół Oddziału Ortopedyczno – Urazowego posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tzw. miejscowych resekcji złośliwych nowotworów kości, z oszczędzeniem kończyny i rekonstrukcją biologiczną poresekcyjnego ubytku. Leczenie operacyjne nowotworów oszczędza naturalne stawy (resekcji podlega guz z odpowiednim marginesem tkanek miękkich, nie zaś cała kończyna),
  • chorych z różnymi postaciami artorogrypozy (wrodzone przykurcze stawów), z możliwością leczenia operacyjnego, rehabilitacji oraz zaopatrzenia w korekcyjne ortezy kończyn w ramach kontraktu z NFZ,
  • operacyjne leczenie chorych z wrodzoną łamliwością kości (osteogenesis imperfecta) z zastosowaniem prętów teleskopowych (“rosnących”).
  • wydłużenie kończyn z użyciem śródszpikowych prętów magnetyczych.

Informacje dla rodziców, pacjentów

Leczenie stacjonarne (operacyjne lub zachowawcze) w ramach Oddziału odbywa się na podstawie ustalenia terminu przyjęcia przez konsultującego specjalistę w naszej Poradni. Pacjenci po zakończeniu leczenia chirurgicznego w oddziale Ortopedii kontynuują leczenie w trybie ambulatoryjnym, w tym również leczenie rehabilitacyjne w ramach Zakładu Fizjoterapii i Oddziału Rehabilitacji naszego szpitala (konsultacje lekarskie w poradni, zabiegi fizjoterapeutyczne, kinezyterapia ).

Sukcesy

  • Jako pierwszy ośrodek w Polsce w latach 90-tych ubiegłego wieku promował i wykonywał miejscową resekcję złośliwych nowotworów kości, bez konieczności amputacji kończyny. Obecnie jeden z nielicznych ośrodków w Polsce i Europie rutynowo wykonujący tzw. biologiczne rekonstrukcje “masywnych” ubytków kości długich po resekcji złośliwych nowotworów z użyciem przeszczepów allogenicznycn kości (przeszczep z obcego organizmu), dając realną szansę na odbudowę naturalnej struktury kostnej. Oddział dysponuje również możliwością wszczepiania endoprotez onkologicznych zamawianych dla indywidualnych pacjentów.
  • Jedyny ośrodek w Polsce prowadzi kompleksowe leczenie chorych z artrogrypozą (pełny zakres leczenia operacyjnego, zaopatrzenia ortotycznego w wysokiej jakości ortezy korekcyjne i rehabilitacji) w ramach kontraktu z NFZ, począwszy od wieku noworodkowego do ukończenia 18 roku życia.
  • Pierwszy ośrodek w Polsce wprowadzający metodę Ignatio Ponseti’ego w korekcji stóp końsko-szpotawych. Obecnie ośrodek ma doskonałe efekty w leczeniu tego schorzenia, porównywalne z najlepszymi ośrodkami ortopedycznymi w świecie.
  • Wprowadzenie do operacyjnego leczenia kończyn dolnych u chorych z wrodzoną łamliwością kości tzw. prętów teleskopowych, “rosnących” wraz z pacjentem, co pozwala na uniknięcie wielu kolejnych operacji.
  • Jako jeden z kilku nielicznych ośrodków ortopedycznych w Polsce prowadzimy operacyjne leczenie skolioz wczesnodziecięcych z użyciem instrumentarium “rosnącego” pozwalającego na skorygowanie i zatrzymanie postępu zniekształcenia kręgosłupa a jednocześnie nie zakłócającego jego swobodnego wzrostu.
  • Wdrożenie zabiegów osteotomii okołopanewkowych miednicy metodą prof. Reinholda Ganz’a. Zabiegi te wykonywane są głównie u pacjentów z zaawansowaną dysplazją biodra, czyli najczęstszą wrodzoną wadą narządu ruchu.

Zdrowie naszych małych Pacjentów jest dla nas najważniejsze, dlatego prosimy Państwa o wsparcie naszej działalności. Wspólnymi siłami mamy możliwość stworzenia w naszym Szpitalu jeszcze lepszych warunków leczenia, wykorzystajmy tę szansę!

WSPOMÓC NAS MOŻNA ZA POŚREDNICTWEM FUNDACJI UNIWERSYTECKIEGO SZPITALA DZIECIĘCEGO W KRAKOWIE „O ZDROWIE DZIECKA”:

  • Przekazując darowizny finansowe na konto bankowe:
    Odbiorca: Fundacja „O Zdrowie Dziecka”, ul. Wielicka 265, 30-663 Kraków.
    Nr rachunku bankowego: 05 1240 4533 1111 0010 9176 5124.
  • Przekazując 1,5% podatku Fundacji „O Zdrowie Dziecka”:
    W formularzu PIT należy wpisać:
    W polu „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku…”: KRS: 0000 123 750.
    W polu cel szczegółowy: ORTOPEDIA.

Aby ułatwić Państwu rozliczenie podatkowe z przekazaniem 1,5% na rzecz Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie ”O Zdrowie Dziecka” udostępniliśmy na stronie www.ozdrowiedziecka.org specjalny program do rozliczeń dostępny w wersji on-line, a dla osób, które wolą swoje PITy uzupełniać bez użycia programów proponujemy pakiet gotowych formularzy do edycji.

W imieniu własnym oraz naszych pacjentów serdecznie dziękujemy Państwu za każde wsparcie.

 

Ułatwienia dostępu