Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

   +48 12 658 20 11
Unia Europejska
Unia Europejska

Kontakt

Telefon do sekretariatu: +48 12 333 94 90
E-mail: sek-neurologii@usdk.pl

Telefony na oddział – dyżurki lekarskie
„Zewnętrzny”: +48 12 333 94 87, +48 12 333 94 88, +48 12 333 94 89, +48 12 333 94 86, +48 12 333 94 85
„Wewnętrzny”: 44 87, 44 88, 44 89, 44 86, 44 85

Telefony na oddział – dyżurki pielęgniarskie
„Zewnętrzny”: +48 12 333 94 80, +48 12 333 94 82
„Wewnętrzny”: 44 80, 44 82

Lokalizacja

Oddział Neurologii znajduje się na III piętrze w Budynku Rehabilitacji.

Profil działalności

W Klinice Neurologii Dziecięcej hospitalizuje się rocznie 1900 dzieci z ostrymi i przewlekłymi chorobami ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, w wieku od 1. miesiąca do 18. roku życia. Oddział dysponuje 30 łóżkami, z czego 10 dla małych dzieci i 20 dla dzieci starszych i młodzieży. Oddział prowadzi stały ostry dyżur w zakresie neurologii dziecięcej. Prowadzi również leczenie chorób neurologicznych o pełnym profilu. Oddział jest jednym z ośmiu klinicznych oddziałów neurologii dziecięcej w Polsce.

Jednostka posiada 6 pracowni własnych i dysponuje pełnym zakresem badań neurofizjologicznych (elektroencefalograficznych, polisomnograficznych, elektromiograficznych, potencjałów wywołanych, badań układu autonomicznego) oraz dopplerowskich, neuropsychologicznych i neurorehabilitacyjnych. Oddział i pracownie posiadają akredytację do prowadzenia szkoleń podyplomowych z zakresu neurologii dziecięcej, elektroencefalografii, elektromiografii i potencjałów wywołanych. Szkolenia z neurologii dziecięcej odbywa tutaj 3 rezydentów, a 5 z pediatrii, neurologii, psychiatrii dziecięcej oraz foniatrii i audiologii.

 

INFORMACJE DLA RODZICÓW I PACJENTÓW

Z uwagi na stały dyżur i znaczny ruch chorych nie ustala się żadnych odległych terminów przyjęcia, następują one w danym dniu lub dnia następnego. W Oddziale funkcjonuje szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum, świetlica oraz przedszkole. Rodzice mogą przebywać w Oddziale z dziećmi, jednak z uwagi na skromne warunki lokalowe, wskazana jest tylko obecność matek karmiących i rodziców dzieci w skrajnie ciężkim stanie. Rodzice mają udostępnione fotele, prysznic i skromny kącik socjalny; rodziców prosimy o zabranie tylko niezbędnych rzeczy do higieny osobistej i ubrania, ponieważ sale chorych dzieci są wieloosobowe i nie ma dodatkowych szafek do przechowywania rzeczy rodziców.

 

SUKCESY

• Klinika należy do najlepszych w kraju ośrodków w dziedzinie epileptologii, zaburzeń snu, napadów rzekomo padaczkowych i złożonych bólów głowy.
• Prowadzi również program lekowy dla chorych na stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni, dystrofia mięśniowa postępująca, leczenie NMOSD.
• Wszystkie kliniki i oddziały USD mają stałych konsultantów z zakresu neurologii dziecięcej.

 

PERSONEL

Kierownik: dr hab. n. med. Sławomir Kroczka

Zastępca Kierownika: dr n. med. Aleksandra Gergont

 

Zespół lekarski: dr n. med. Magdalena Jaworek, dr n. med.  Agnieszka Biedroń, lek. med. Małgorzata Steczkowska, lek. med. Anna Świerczyńska, lek. med. Ewa Wesołowska, lek. med. Anna Grela.

Lekarze rezydenci: lek. med. Eryk Kapusta, lek. med. Olga Górowska, lek med. Dominika Ziarek, lek. med. Maciej Latifa.

Psycholodzy: dr n. med. mgr. psych. Urszula Stolarska, dr psych. Danuta Synowiec, mgr. psych. Izabella Tuczyńska- Mieczkowska.

Pielęgniarka oddziałowa – specjalistka: lic. Dominika Dąbrowska-Paciorek

Pozostały personel: st. techn. neurofizjologii Krystyna Fiederer, st. techn. neurofizjologii Janina Kulesa, st. sekr. med. Weronika Grandys, st. sekr. med. Justyna Grandys, zespół pielęgniarski.

 

 

Zdrowie naszych małych Pacjentów jest dla nas najważniejsze, dlatego prosimy Państwa o wsparcie naszej działalności. Wspólnymi siłami mamy możliwość stworzenia w naszym Szpitalu jeszcze lepszych warunków leczenia, wykorzystajmy tę szansę!

WSPOMÓC NAS MOŻNA ZA POŚREDNICTWEM FUNDACJI UNIWERSYTECKIEGO SZPITALA DZIECIĘCEGO W KRAKOWIE „O ZDROWIE DZIECKA”:

 • Przekazując darowizny finansowe na konto bankowe:
  Odbiorca: Fundacja „O Zdrowie Dziecka”, ul. Wielicka 265, 30-663 Kraków.
  Nr rachunku bankowego: 09 1240 4533 1111 0010 9012 6722.
   
 • Przekazując 1,5% podatku Fundacji „O Zdrowie Dziecka”:
  W formularzu PIT należy wpisać:
  W polu „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku…”: KRS: 0000 123 750.
  W polu cel szczegółowy: NEUROLOGIA.

Aby ułatwić Państwu rozliczenie podatkowe z przekazaniem 1,5% na rzecz Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie ”O Zdrowie Dziecka” udostępniliśmy na stronie www.ozdrowiedziecka.org specjalny program do rozliczeń dostępny w wersji on-line, a dla osób, które wolą swoje PITy uzupełniać bez użycia programów proponujemy pakiet gotowych formularzy do edycji.

W imieniu własnym oraz naszych pacjentów serdecznie dziękujemy Państwu za każde wsparcie.