W Oddziale Neurochirurgii leczone są głównie dzieci z wadami wrodzonymi układu nerwowego – wodogłowiem, rozszczepami czaszki i kręgosłupa oraz pacjenci pediatryczni z nowotworami układu nerwowego, głównie guzami mózgu. To jedyna placówka w Polsce gdzie dziecko z chorobą nowotworową mózgu przebywa cały czas – od diagnostyki do zakończenia leczenia w tym operacji neurochirurgicznej. Opiekę pacjentom zapewnia wysokospecjalistyczny zespół (neurochirurg, neurolog, neuropsycholog, fizjoterapeuta oraz wysokowykwalifikowany personel pielęgniarski).
Oddział zaopatrzony jest w najnowocześniejszy sprzęt wykorzystujący systemy stereotaktyczne, neuronawigację oraz neuromonitoring śródoperacyjny. Ścisła wielospecjalistyczna współpraca z wykorzystaniem wysokiej klasy aparatury pozwoliła na istotna poprawę wyników leczenia, zarówno pod względem radykalności onkologicznej jak i estetyki po rozległych operacjach guzów w zakresie twarzoczaszki i mózgu. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi standardem stały się operacje endoskopowe guzów przysadki, guzów wewnątrzkomorowych i głębokich krwiaków śródmózgowych.
W oddziale operuje się także pacjentów z chorobą zwyrodnieniową w szyjnym i lędźwiowym odcinku kręgosłupa, w tym z zastosowaniem implantów (stabilizacja międzywyrostkowa i przeznasadowa), a także guzy rdzenia kręgowego, kanału kręgowego i kręgosłupa. Ponadto, w ośrodku wykonuje się pełne spectrum operacji neurochirurgicznych, w tym z zakresu leczenia przeciwbólowego z zastosowaniem implantów kręgosłupowych.
Zespół Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej to również Zespół Neuropsychologiczny.
Główne obszary leczenia i działalności:
- Neuroonkologia: Guzy pierwotne, Guzy podstawy czaszki w tym zabiegi w wybudzeniu „ awake craniotomy”. Leczenie endoskopwe i mikrochirurgiczne z wykorzystaniem neuromonitoringu śródoperacyjnego (IONM)
- Choroby naczyń mózgowych: Tętniaki i naczyniaki mózgu – leczenie operacyjne i wewnątrznaczyniowe
- Wodogłowie – leczenie zastawkowe i endoskopowe
- Urazy czaszkowo-mózgowe
- Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego oraz ich późne powikłania i następstawa
- Leczenie dyskopatii szyjnej, piersiowej i lędźwiowej .Choroby nowotworowe rdzenia i kanału kręgowego
- Stabilizacje czaszkowo-kręgosłupowe
- Neurochirurgia czynnościowa: operacyjne leczenie padaczki lekoopornej oraz spastyczności (z wykorzystaniem IONM)
- Kraniostenozy i kraniosynostozy – różnicowanie wad, kwalifikacja do właściwego postępowania terapeutycznego
- Wady rozwojowe mózgowia oraz kanału kręgowego – rozszczepy czaszki i rdzenia kręgowego, przepukliny oponowo – rdzeniowe, inne wady uwarunkowane genetycznie
- Neuroonkologia – guzy mózgu pierwotne i wtórne, nowotwory rdzenia i kanału kręgowego, guzy podstawy czaszki
- Wodogłowie wrodzone, pozapalne, pokrwotoczne, poguzowe, towarzyszące przepuklinie oponowo – rdzeniowej i innym wadą wrodzonym, następstwa wodogłowia. Chirurgia naczyniowa – tętniaki i naczyniaki inne wady rozwojowe naczyń mózgowych – kwalifikacja do leczenia operacyjnego.
- Padaczka – kwalifikacja do leczenia operacyjnego padaczki lekoopornej, monitorowanie leczenia padaczki przy politerapii
- Zespoły bólowe kręgosłupa – dyskopatia szyjna, piersiowa i lędźwiowa