Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

   +48 12 658 20 11
Unia Europejska
Unia Europejska

Kierownik: dr n.med. Stanisław Pieczarkowski
Telefon: +48 12 658-20-11 wew. 1013

Działalność bieżąca

W Pracownii Endoskopowej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie są wykonywane przede wszystkim badania pacjentów Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia. Ośrodek jest referencyjnym centrum gastroenterologii dziecięcej przyjmującym pacjentów głównie  z makroregionu południowo-wschodniego Polski.

W Pracowni Endoskopowej badania wykonuje 5 lekarzy gastroenterologów i 3 chirurgów dziecięcych z 5-30 letnim stażem pracy w endoskopii oraz 4 pielęgniarki przeszkolone w endoskopii dziecięcej i anestezjologii z 15-25 letnim stażem pracy. Pracownia wykonuje diagnostyczne badania górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz badania czynnościowe przewodu pokarmowego. Pracownia Endoskopowa USD dysponuje obecnie najnowocześniejszym sprzętem o wysokiej rozdzielczości obrazu (HDTV) z możliwością cyfrowego barwienia (NBI) i pełnej archiwizacji obrazu. W Pracownie Endoskopowej wykonuje się zabiegi leczenia nadciśnienia wrotnego – opaskowanie żylaków przełyku, polipektomie, rozszerzania zwężeń przełyku, odźwiernika, usuwanie ciał obcych, tamowanie krwawień,  ECPW (endoskopowa cholangio-pankreatografia wsteczna) , zakładanie i wymiana PEG-ów (przezskórna endoskopowa gastrostomia) oraz bezprzewodową endoskopię kapsułkową. W okresie 2004-2013 w ośrodku wykonano 8 tyś badań i zabiegów endoskopowych górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

W roku 2014 w Pracowni Endoskopowej wykonano ponad 1000 endoskopii. Endoskopia w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w przypadkach gdy jest konieczna z wskazań pilnych  jest wykonywana przez 24 godziny 7 dni w tygodniu.

CO TO JEST GASTROSKOPIA? JAKIE SĄ KORZYŚCI Z TEGO BADANIA DLA PACJENTA?

Gastroskopia jest badaniem, które polega na wprowadzeniu specjalnego giętkiego wziernika (gastroskopu) przez jamę ustną do przełyku, żołądka i dwunastnicy. Celem zabiegu jest optyczna (obraz jest widoczny na ekranie monitora)  ocena śluzówki tej części przewodu pokarmowego oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego i na test urazowy stwierdzający zakażenie bakterią H.pylori. W czasie gastroskopii można też za pomocą różnych technik endoskopowych między innymi, opanować krwawienie, usunąć polipy, rozszerzyć zwężone odcinki, podwiązać żylaki przełyku, żołądka czy usunąć ciało obce.

Gastroskopy są dezynfekowane przed każdym badaniem, zgodnie ze specjalną procedurą, w urządzeniach do tego przeznaczonych. Wszystkie narzędzia endoskopowe służące do badań diagnostycznych oraz zabiegów terapeutycznych jeżeli nie są jednorazowe to są sterylizowane, potwierdzenie sterylizacji (naklejka) jest przyklejane na opisie badania . Oba te czynniki zapewniają bezpieczeństwo pacjenta zabezpieczając go przed zakażeniem.

Gastroskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną górnego odcinka przewodu pokarmowego. Ma zasadnicze znaczenie dla rozpoznania choroby i wyboru metody leczenia. Obecnie nie ma lepszej metody oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego o podobnych możliwościach diagnostycznych i leczniczych.

CO TO JEST KOLONOSKOPIA? JAKI E SĄ KORZYŚCI Z TEGO BADANIA DLA PACJENTA?

Kolonoskopia jest badaniem, które polega na wprowadzeniu specjalnego giętkiego wziernika (kolonoskopu) do kolejnych odcinków jelita grubego: odbytnicy, esicy, zstępnicy, poprzecznicy, wstępnicy i kątnicy oraz końcowego odcinka jelita cienkiego skąd następnie kolonoskop się wycofuje oglądając dokładnie śluzówkę. Celem zabiegu jest optyczna (obraz jest widoczny na ekranie monitora)  ocena śluzówki tej części przewodu pokarmowego oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego. W czasie kolonoskopii można też gdy zajdzie taka potrzeba za pomocą różnych technik endoskopowych opanować krwawienie, usunąć polipy, rozszerzyć zwężone jelito czy usunąć ciało obce.

Kolonoskopy są dezynfekowane przed każdym badaniem, zgodnie ze specjalną procedurą, w urządzeniach do tego przeznaczonych. Wszystkie narzędzia endoskopowe służące do badań diagnostycznych oraz zabiegów terapeutycznych jeżeli nie są jednorazowe to są sterylizowane, potwierdzenie sterylizacji (naklejka) jest przyklejane na opisie badania. Oba te czynniki zapewniają bezpieczeństwo pacjenta zabezpieczając go przed zakażeniem.

Kolonoskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną jelita grubego. Ma zasadnicze znaczenie dla rozpoznania choroby i wyboru metody leczenia. Obecnie nie ma lepszej metody oceny jelita grubego o podobnych możliwościach diagnostycznych i leczniczych.

Darowizny i 1% podatku dla naszej Kliniki Gastronenterologii

Zdrowie naszych małych Pacjentów jest dla nas najważniejsze, dlatego prosimy Państwa o wsparcie naszej działalności. Wspólnymi siłami mamy możliwość stworzenia w naszym Szpitalu jeszcze lepszych warunków leczenia, wykorzystajmy tę szansę!

WSPOMÓC NAS MOŻNA ZA POŚREDNICTWEM FUNDACJI UNIWERSYTECKIEGO SZPITALA DZIECIĘCEGO W KRAKOWIE „O ZDROWIE DZIECKA”:

  • Przekazując darowizny finansowe na konto bankowe:
    Odbiorca: Fundacja „O Zdrowie Dziecka”, ul. Wielicka 265, 30-663 Kraków.
    Nr rachunku bankowego: 73 1240 4533 1111 0010 6171 7180.

  • Przekazując 1,5% podatku Fundacji „O Zdrowie Dziecka”:
    W formularzu PIT należy wpisać:
    W polu „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku…”: KRS: 0000 123 750.
    W polu cel szczegółowy: GASTROLOGIA

Aby ułatwić Państwu rozliczenie podatkowe z przekazaniem 1,5% na rzecz Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie ”O Zdrowie Dziecka” udostępniliśmy na stronie www.ozdrowiedziecka.org specjalny program do rozliczeń dostępny w wersji on-line, a dla osób, które wolą swoje PITy uzupełniać bez użycia programów proponujemy pakiet gotowych formularzy do edycji.

W imieniu własnym oraz naszych pacjentów serdecznie dziękujemy Państwu za każde wsparcie.

 

 

Ułatwienia dostępu