Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

   +48 12 658 20 11
Unia Europejska
Unia Europejska

Kierownik : dr med. Anna Taczanowska-Niemczuk

Telefon: +48 12 658 20 11 wew. 1087 (Pokój pielęgniarski)
Telefon: +48 12 658 20 11 wew. 1095 (Pokój lekarski)

 

Rejestracja:

tel. (12) 333 97 41

E’mail: rejestracja11@usdk.pl

 

Tel. +48 535 807 480 – Kontakt w sytuacjach nagłych dot. chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne

 

Na wizytę w poradni specjalistycznej można zarejestrować się w następujący sposób:

osobiście – w godzinach 7:45 – 14:00
lub telefonicznie
w godzinach od 9:00 do 14:00

Uprzejmie informujemy, że pod numerem telefonu +48 535 807 480 Uniwersytecki Szpital Uniwersytecki w Krakowie prowadzi całodobowy telefoniczny dyżur konsultacyjny w sytuacjach nagłych dotyczących chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne dla innych podmiotów leczniczych, w tym lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dyżur prowadzony jest w ramach realizacji celu szczegółowego “Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2019-2023” pn. “Poprawa jakości życia osób chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne, zmniejszenie chorobowości poprzez objęcie opieką w specjalistycznych ośrodkach dedykowanych tej grupie chorych” w zakresie interwencji: “Powołanie i funkcjonowanie ośrodków leczenia hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych i objęcie pacjentów kompleksową opieką w tych ośrodkach”.

 

Profil działalności

 

Działalność Poradni Chirurgii Onkologicznej jest ściśle powiązana z działalnością Oddziału Chirurgii Dziecięcej. Lekarze przyjmujący w poradni jednocześnie pracują
w oddziale i przeprowadzają zabiegi operacyjne. Kompleksowe leczenie jest prowadzone we współpracy wielospecjalistycznej z Poradniami i Oddziałami Urologii Dziecięcej, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Endokrynologii Dziecięcej, Ortopedii i Traumatologii.

Główne obszary działalności to: chirurgia onkologiczna dzieci i młodzieży w zakresie typowych nowotworów wieku dziecięcego (guzy neuroblastyczne, nerczaki, mięsaki tkanek miękkich, guzy krzyżowo-guziczne), chirurgia endokrynologiczna (guzy tarczycy i przytarczyc, gonad, nadnerczy), leczenie guzów i malformacji naczyniowych.

 

Tarczyca i przytarczyce

W poradni prowadzona jest kompleksowa diagnostyka guzów i zmian ogniskowych tarczycy i przytarczyc we współpracy z Poradnią i Oddziałem Endokrynologii Dziecięcej. Wykonywane są biopsje cienkoigłowe celowane pod kontrolą obrazu USG, w razie potrzeby także w sedacji lub w znieczuleniu ogólnym (konieczna hospitalizacja). Ten sam zespół lekarski przeprowadza leczenie operacyjne: klasyczne operacje tarczycy, rutynowo z zastosowaniem śródoperacyjnego neuromonitoringu ciągłego, operacje węzłowe na szyi, operacje przytarczyc z zastosowaniem śródoperacyjnego monitorowania PTH. W zakresie leczenia raka tarczycy i zespołów MEN współpracujemy także z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach. Nasz zespół był zaangażowany w przygotowanie aktualnych Polskich Rekomendacji Diagnostyki i Leczenia Raka Tarczycy u Dzieci.

 

Guzy jajników i jąder

W poradni prowadzona jest kompleksowa diagnostyka guzów jajników, zmian czynnościowych w jajnikach i torbieli okołojajnikowych we współpracy z Poradniami Endokrynologii Dziecięcej i Urologii Dziecięcej oraz Poradnią Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego. Zależnie od sytuacji klinicznej operacje przeprowadzane są techniką klasyczną, laparoskopową lub przy wspomaganiu robota. Pacjentki po operacjach guzów jajników objęte są stałą obserwacją. W nowotworach łagodnych przeprowadza się leczenie operacyjne z zachowaniem tkanki jajnikowej. Leczenie uzupełniające nowotworów złośliwych prowadzone jest w Oddziale Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

W poradni prowadzona jest kompleksowa diagnostyka i obserwacja guzów jąder, we współpracy z Poradniami Endokrynologii Dziecięcej i Urologii Dziecięcej. Leczenie operacyjne w zakresie jądra i węzłów chłonnych przeprowadzane jest we współpracy z zespołem Oddziału Urologii Dziecięcej.

 

Guzy nadnerczy

Diagnostyka i obserwacja prowadzona jest we współpracy z Poradniami i Oddziałami Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Endokrynologii Dziecięcej. Zależnie od indywidualnych wskazań pacjenci kwalifikowani są do leczenia operacyjnego techniką laparoskopową, robotyczną lub klasyczną.

 

Guzy i malformacje naczyniowe

W poradni prowadzona jest diagnostyka i leczenie guzów i malformacji naczyniowych w ramach wielospecjalistycznego szpitalnego Zespołu d/s Guzów i Malformacji Naczyniowych oraz we współpracy wielospecjalistycznej z innymi krajowymi ośrodkami. Oprócz klasycznych zabiegów chirurgicznych, w tym z zastosowaniem śródoperacyjnego neuromonitoringu, przeprowadzane są skleroterapie z użyciem doksycykliny i bleomycyny, pod kontrolą obrazu USG oraz laseroterapie. Zależnie od wieku dziecka i lokalizacji zmiany zarówno skleroterapie jak i laseroterapie mogą być przeprowadzone w sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Prowadzimy leczenie farmakologiczne naczyniaków wczesnodziecięcych z zastosowaniem propranololu i timololu. Wspólnie z Oddziałem Onkologii i Hematologii Dziecięcej prowadzimy leczenie sirolimusem wybranych guzów i malformacji naczyniowych.

 

Guzy tkanek miękkich

W poradni prowadzona jest kompleksowa diagnostyka guzów tkanek miękkich. Przeprowadzane są biopsje gruboigłowe pod kontrolą usg i biopsje otwarte wycinkowe, w razie potrzeby w znieczuleniu ogólnym. Leczenie guzów układu ruchu odbywa się w ramach szpitalnego wielospecjalistycznego zespołu, w ścisłej współpracy z Poradnią i Oddziałem Ortopedii i Traumatologii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdrowie naszych małych Pacjentów jest dla nas najważniejsze, dlatego prosimy Państwa o wsparcie naszej działalności. Wspólnymi siłami mamy możliwość stworzenia w naszym Szpitalu jeszcze lepszych warunków leczenia, wykorzystajmy tę szansę!

WSPOMÓC NAS MOŻNA ZA POŚREDNICTWEM FUNDACJI UNIWERSYTECKIEGO SZPITALA DZIECIĘCEGO W KRAKOWIE „O ZDROWIE DZIECKA”:

  • Przekazując darowizny finansowe na konto bankowe:
    Odbiorca: Fundacja „O Zdrowie Dziecka”, Wielicka 265, 30-663 Kraków.
    Nr rachunku bankowego:64 1240 4533 1111 0010 9012 6605
    .
  • Przekazując 1,5% podatku Fundacji „O Zdrowie Dziecka”:
    W formularzu PIT należy wpisać:
    W polu „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku…”: KRS: 0000 123 750.
    W polu cel szczegółowy: CHIRURGIA

Aby ułatwić Państwu rozliczenie podatkowe z przekazaniem 1,5% na rzecz Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie ”O Zdrowie Dziecka” udostępniliśmy na stronie www.ozdrowiedziecka.org specjalny program do rozliczeń dostępny w wersji on-line, a dla osób, które wolą swoje PITy uzupełniać bez użycia programów proponujemy pakiet gotowych formularzy do edycji.

W imieniu własnym oraz naszych pacjentów serdecznie dziękujemy Państwu za każde wsparcie.

 

Ułatwienia dostępu