
Innowacyjna procedura w USDK
24 marca 2025 przez
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie przeprowadzono innowacyjny zabieg u 4-letniego Pacjenta po leczeniu wrodzonej niedrożności przełyku, u którego stwierdzono obecność przetoki przełykowo-oskrzelowej.
Podczas operacji wykorzystano nowoczesne technologie medyczne, które umożliwiły podjęcie próby zamknięcia przetoki małoinwazyjną metodą endoskopową. Kluczowym elementem była procedura FILAC (laserowe zamknięcie przetoki przy użyciu lasera od firmy Shar-Pol) oraz aplikacja matrycy fibrynowej wytworzonej przy użyciu systemu Vivostat od firmy Meden-Inmed. Co istotne, z uwagi na młody wiek dziecka, matrycę wytworzono z krwi matki Pacjenta, a nie jego własnej.
Matryca fibrynowa pełni istotną rolę w procesie leczenia, działając hemostatycznie, uszczelniająco i regeneracyjnie.
Sprzęty medyczne użyte podczas operacji zostały nieodpłatnie wypożyczone Szpitalowi przez firmy zewnętrzne. Koordynacja całego procesu, w tym wypożyczenia sprzętu
i przeprowadzenia zabiegu, była możliwa dzięki zaangażowaniu Pracowników Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Operacja przebiegła bez powikłań, a Pacjent został już wypisany do domu. Dzięki zastosowaniu nowej technologii i doskonałej pracy zespołu medycznego możliwe było wykorzystanie najnowocześniejszych, minimalnie inwazyjnych technik celem zapewnienia Pacjentowi optymalnego leczenia.