Humor w medycynie
12 kwietnia 2019 przez
Gosia Plasterek, Doktor Natalia Igiełka, Zosia Samosia, Śpiąca Królewna, Ilonka Biedronka – to tylko nieliczne z pseudonimów, które powstały podczas warsztatów dla personelu medycznego zorganizowanych 11 kwietnia br. przez Fundację Czerwone Noski Klown w Szpitalu w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.
Zawód lekarza i pielęgniarki nierozerwalnie związany jest z ogromnym stresem i ciężką pracą. Jednocześnie to właśnie od lekarzy i pielęgniarek pacjenci oczekują empatii, pomocy i wsparcia w sytuacjach poważnego i nagłego zagrożenia zdrowia czy życia. Jak w takich chwilach, opanować stres i sprawić, by na twarzy pacjenta pojawił się uśmiech? Odpowiedź przyniosła Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu, uruchamiając ogólnopolski program „Humor w Medycynie”. W trakcie warsztatów artyści uczą co zrobić by, dziecko nie płakało w trakcie pobrania krwi, jak zmniejszyć strach związany z oczekiwaniem na badanie oraz jak sprawić, by pobyt w szpitalu nie kojarzył się tylko z bólem i strachem, ale również z tym, co ciekawe i radosne.
– Polecam każdemu! Super zabawa. Praca uśmiechem i humorem! – zaopiniowała jedna z pielęgniarek po wyjściu z warsztatów „Humor w medycynie” w USDK.
Warsztaty w szpitalu dziecięcym w Krakowie poprowadził Michał Brańka – artysta-klown, instruktor teatralny, aktor i pedagog. – Warsztat obejmuje garść teoretycznych zagadnień z zakresu humoru i śmiechu, ale nade wszystko jest praktycznym “laboratorium”, w trakcie którego przekazuję gotowe, proste sposoby na wprowadzenie humoru do swojej pracy. – mówi Michał Brańka.
W ramach programu „Humor w medycynie” od marca do czerwca warsztaty odbywają się w 8 miastach w Polsce: w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Wrocławiu, Szczecinie, Lublinie, Krakowie oraz w Gdańsku. Oficjalny start programu odbył się 7 marca w Klinice Budzik działającej przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.
Klowni – artyści są już dobrze znani wśród personelu i pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Odwiedzają ich regularnie od trzech lat. – W codziennej, odpowiedzialnej pracy w szpitalu zdrowa dawka humoru może mieć działanie terapeutyczne dla wszystkich. Mam nadzieję, że udział w warsztatach będzie dla personelu inspirujący – mówi prof. dr hab. med. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.