
Chirurgia Metaboliczna i Bariatryczna u Dzieci i Młodzieży- wyniki oraz ewolucja punktu widzenia
28 czerwca 2023 przez Katarzyna Pokorna-Hryniszyn
We wtorek 27 czerwca, w Auli Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie odbyło się spotkanie z prof. Piotrem Góreckim, członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej, Dyrektorem Centrum Doskonałości Chirurgii Bariatrycznej w Methodist Hospital w Nowym Jorku, USA, który wygłosił wykład pt: „Chirurgia Metaboliczna i Bariatryczna u Dzieci i Młodzieży- wyniki oraz ewolucja punktu widzenia” oraz z prof. Małgorzatą Wójcik, koordynatorem Międzyklinicznego Ośrodka Leczenia Otyłości Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, która wygłosiła wykład „Perspektywy rekrutacji pacjentów pediatrycznych do leczenia operacyjnego otyłości olbrzymiej w USD”.
„Według raportu z roku 2022, Regionie Europejskim WHO, wśród dzieci do 5 roku życia problem nadmiernej masy ciała dotyczy około 4,4 miliona, co stanowi 7,9% dzieci. W Polsce, według raportu NFZ, w populacji pediatrycznej nadwaga dotyczy 20% dziewcząt i 31% chłopców, z kolei otyłość występuje u 5% dziewczynek i 13% chłopców” – referowała prof. Małgorzata Wójcik.
Profesorowie zgodnie stwierdzili, iż obie metody: farmakologiczna i chirurgiczna, w przypadku otyłości ekstremalnej, najlepsze efekty uzyskują we wzajemnym połączeniu.