
44 Spotkanie Chirurgów z Pediatrami i Internistami
24 lutego 2020 przez
I dzień 44. Konferencji Naukowej Spotkania Chirurgów z Pediatrami i Internistami rozpoczął się od warsztatów wirtualnej chirurgii endoskopowej. O 11:30 w Auli im. M.L.Jakubowskiego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie konferencję oficjalnie otworzył prof. Janusz Skalski witając licznie przybyłych gości, m.in. prof. dr hab.med Prorektora UJ ds Collegium Medicum Tomasza Grodzickiego, prof. dr hab. med. Krzysztofa Fyderka Dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcina Jędrychowskiego, dr. n.med Władysława Kosiniaka-Kamysza, oraz wszystkich znakomitych Gości których nie sposób tutaj wszystkich wymienić. Po przywitaniach i krótkich przemówieniach Gości nastąpiło odsłonięcie portretu prof. dr. hab. Zdzisława Szafrana.
Niespodzianką pierwszego dnia Konferencji okazał się wykład Rafała Sonika, Polskiego Rajdowcy, zdobywcy wielu wyróżnień rajdu Paryż-Dakar. Ten wybitny sportowiec opowiedział o swojej walce w dążeniu do celu, o pokonywaniu przeszkód, o niezłomności jaką należy się wykazać chcąc osiągnąć zamierzony – często mogłoby się wydawać, że nierealny – cel. W podziękowaniu za bardzo pouczający wykład Pan Rafał Sonik otrzymał z rąk prof. Skalskiego polski Tymf.
Wykładowcy przybyli z różnych miejsc: z katedr Uniwersytetu Jagiellońskiego, Redakcji Seksuologii Polskiej , Kliniki Chorób Dzieci IP, UJ CM, Kliniki Laryngologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Narodowego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego „Ohmatdyt” z Kijowa, Centrum Diagnostycznego Voxel oraz wielu Klinik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Główne tematy wykładów pierwszego dnia to „Granice ingerencji w intymną przestrzeń dziecka i nastolatka”, „Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych w przebiegu wrodzonych i nabytych niedoborów odporności u dzieci i u dorosłych – diagnostyka i zasady postępowania” , „Varia”. I dzień konferencji zakończyła sesja plakatowa.
II dzień Konferencji oscylował w tematach „Wielohormonalna niedoczynność przysadki w wieku rozwojowym i dorosłym”, „Pacjenci po zakończonym leczeniu nowotworów w dzieciństwie przekazywani do opieki internistycznej” , „Cukrzyca typu pierwszego w wieku rozwojowym i dorosłym” , „Transfer opieki chirurgicznej z wieku dziecięcego w dorosły”.
Dziękujemy za liczne przybycie i zainteresowanie wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, pracownikom medycznym… Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta na tegorocznym spotkaniu okaże się przydatną w codziennej pracy. Zapraszamy za rok!